"Weszłam w okres menopauzy, a mam 27 lat" - bizneswoman o chorobie, na którą cierpi co 8 kobieta

Choroba Thessy jest nieuleczalna i, jak mówi dziewczyna, ta świadomość źle wpływa na jej psychikę. Swoim postem chciała jednak pokazać, że kobiety powinny dbać o swoje zdrowie i nie lekceważyć niepokojących sygnałów.

Thessy Kouzoukas to 27-letnia współwłaścicielka australijskiej marki odzieżowej Sabo Skirt. Thessy jest osobą publiczną, dobrze znaną w swoim kraju.

Ludzie wiedzą, że cierpi na endometriozę. Kouzoukas często dostaje wiadomości od innych dziewczyn walczących z tą chorobą, w których proszą o wsparcie. 

Widoczna zmiana

To dlatego biznesmenka zdecydowała się udostępnić na Instagramie zestawienie zdjęć pokazujących jej brzuch:

To po lewej to mój brzuch trzy tygodnie po tym, jak pękł mi torbiel (pięć tygodni temu). Zdjęcie po prawej pokazuje, jak wyglądam teraz, na leku o nazwie "Synarel", który zatrzymał moje hormony i sprawił, że weszłam w okres menopauzy w wieku 27 lat
 

U Thessy zdiagnozowano czwarte, najcięższe stadium endometriozy, odznaczające się nieruchomą macicą i kilkucentymetrowymi torbielami. W poście Kouzoukas napisała, że branie leków ma przygotować ją na 7-godzinną operację, którą przejdzie w sierpniu w Grecji. Czeka ją też tygodniowa hospitalizacja. 

"Endometrioza to nie żart"

Thessa nie żałuje, że publicznie pokazała, jak wygląda jej choroba:

Endometrioza to nie żart. Proszę, informujcie o niej innych. A jeśli znacie kobietę, która ma naprawdę bolesne okresy, proszę, powiedzcie jej, żeby się przebadała. A moje dziewczyny z endometriozą... Pamiętajcie, że nie jesteście same

W rozmowie z Daily Mail, 27-latka zdradziła, że o chorobie dowiedziała się w 2014. "Zaczęły się u mnie wtedy straszne bóle przypominające te w trakcie okresu. Poszłam na USG i okazało się, że na moim prawym jajniku znaleziono 9-centymetrowy torbiel", wspomina.

 

Endometrioza źle wpływa także na samopoczucie Thessy. "Ciężko wyjaśnić, jaki ból i frustrację muszę wytrzymywać każdego dnia. Jestem chora przez bycie chorą. Oprócz borykania się z trudnościami fizycznymi, to myślenie o mojej płodności i kondycji mojej macicy, kiedy wiem, że nie ma na to żadnego lekarstwa, jest dla mnie ciężkie psychicznie", zwierza się.

Nieuleczalna choroba

Endometrium to błona śluzowa znajdująca się w każdej macicy, która złuszcza się w trakcie miesiączki. W wypadku endometriozy, endometrium umiejscawia się poza jamą macicy i nadal co miesiąc się złuszcza.

Część komórek błony śluzowej trafia jednak wtedy do okolicznych narządów. Chorobie towarzyszą następujące objawy: ból w trakcie stosunku, obfite i bolesne miesiączki, bóle miednicy, wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz bóle krzyża. Endometrioza może prowadzić do niepłodności. Jest chorobą nieuleczalną.

To też może cię zainteresować:

Endometrioza: jakość życia zagrożona

Jeden posiłek i taka zmiana. Trenerka: Brzuch może tak wyglądać z wielu powodów

Pozycja na jeźdźca grozi złamaniem penisa? Pytamy eksperta

Więcej o: