Brzydzi cię pianka na kawie? To może być fobia, z której rozpoznaniem ma problem wielu psychiatrów

Fobia, o której mowa jest dosyć nieoczywista, bowiem diagnozują ją u siebie sami ludzie. Psychiatrzy mają kilka hipotez, skąd mogła się wziąć. Zastanawiają się też nad tym, czy to jednostka chorobowa.

Widzisz piankę na kawie, czujesz dyskomfort i zastanawiasz się, czemu? Chodzi o skupisko małych oczek. Trypofobia, bo takim słowem nazywa się tę niechęć do skupisk małych dziurek, to termin ukuty z greckich słów trypo - wiercić, drążyć i fobos - lęk. 

Ludzie, którzy rozpoznają trypofobię sami u siebie, twierdzą, że skupiska małych dziurek wywołują w nich uczucie od lekkiego dyskomfortu do chęci wymiotowania.

Eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wciąż jednak zastanawiają się, czy jest to prawdziwa jednostka chorobowa. 

Oczy pająka

Żeby poznać naturę tej zastanawiającej przypadłości naukowcy z Uniwersytetu Essex w 2013 roku przeprowadzili badanie, które doprowadziło ich do hipotezy mówiącej o tym, że odczuwanie dyskomfortu na widok skupisk drobnych dziurek jest pozostałością po ewolucji. Według badaczy ludzie kojarzą ten wzór z częściami ciała zwierząt, które bywają śmiertelnie niebezpieczne (pająki, węże, skorpiony).

Wysypki i owrzodzenia

Dla naukowców z Uniwersytetu Kent badanie nie wyczerpywało natury problemu. Ostatnio badacze przeprowadzili własne testy, które doprowadziły ich do następującej hipotezy: ludzie czują odrazę do skupisk małych dziurek, ponieważ kojarzą im się one ze zmianami chorobowymi. Tom Kupfer, autor badań, przypomina, że obrzydzenie jest mechanizmem, który pomaga nam unikać różnego rodzaju niebezpiecznych dla zdrowia chorób.  Według niego ludzie brzydzący się skupisk małych dziurek mogą podświadomie czuć strach przed chorobami, którymi mogą zarazić się od innych. Skupiska małych dziurek przywołują na myśl choroby takie jak czarna ospa, odra, tyfus i inne, w wyniku których na skórze powstają zmiany o podobnym wzorze. 

Żeby zbadać tę hipotezę, naukowcy poddali badaniu grupę 300 ludzi, którzy zadeklarowali się jako trypofobicy oraz grupę 300 studentów, którzy nie przejawiali tej fobii. Obie grupy oglądały 16 obrazków. Osiem z nich przedstawiało skupiska dziurek pojawiające się w wyniku chorób na ciele, kolejne osiem - skupiska, które w żaden sposób nie wiązały się z chorobą np. torebkę nasienną lotosu czy dziury wywiercone wiertarką w cegle.

trypofobiatrypofobia seaonweb/iStock, kaipong/iStock, kolaż: Gazeta.pl

 Obrzydzenie, nie strach

Choć każda z grup była zniesmaczona obrazkami przedstawiającymi chore ciało, to tylko ludzie znajdujący się w grupie trypofobików odczuwali dyskomfort, widząc pozostałe obrazki. Uczucie to opisywali raczej w kategoriach obrzydzenia niż strachu. Badacze uznali zatem, że hipoteza postawiona w 2013 była błędna. Według nich istotą trypofobii nie jest lęk, lecz obrzydzenie.

Carol Mathews, profesor psychiatrii z Uniwersytetu Stanu Floryda, nie skłania się do uznawania trypofobii za jednostkę chorobową:

- To nie jest coś, na co ludzie powinni się leczyć u specjalistów.

Choć Mathews uważa hipotezę Kupfera za interesującą, twierdzi jednak, że jego badania to za mało, żeby zrozumieć istotę specyficznego zjawiska. 

To też może cię zainteresować:

Jak długo twój pies może zostać w domu sam? Trenerka psów: Krócej niż myślisz!

Nie tylko słodycze. Kurz w mieszkaniu sprzyja... tyciu. Tak twierdzą naukowcy [WYJAŚNIAMY]

Melania Trump - elegancka pierwsza dama czy rozrzutna prowokatorka? Analizujemy styl żony prezydenta USA

Więcej o: