Astronautka pokazuje, jak myje się włosy w kosmosie. Jej filmik obejrzało 40 milionów osób [WIDEO]

Nie ma nic nudniejszego niż mycie włosów? Nie w kosmosie! Filmik o tym, jak umyć włosy, gdy unoszą się w górze, a krople wody uciekają z głowy, nagrała astronautka z NASA.

Mycie włosów to codzienność każdej kobiety. Jeśli jesteś w domu lub hotelu, raczej nie masz z tym problemu. Gorzej, jeśli przebywasz na biwaku, zdobywasz górskie szczyty lub... jesteś w kosmosie.

Karen Nyberg, astronautka z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, pokazała w krótkim filmiku opublikowanym na Facebooku, jak wygląda ta prozaiczna czynność w niecodziennych warunkach.

Sprawy nie ułatwia fakt, że Karen ma długie włosy, których pielęgnacja jest bardziej skomplikowana niż krótkich. Żeby umyć włosy Nyberg używa ciepłej wody, szamponu bez spłukiwania, ręczników i grzebienia. 

Uciekające kropelki

Astronautka próbuje najpierw umieścić wodę na włosach. "Umieścić" to właściwe słowo, ponieważ krople w środowisku pozbawionym grawitacji, zaczynają się unosić i "uciekać". Po ich zagarnięciu kobieta rozprowadza wodę od nasady po końcówki włosów.

Czas na szampon. Nyberg aplikuje go na skalp, a następnie rozprowadza tak, jak wcześniej wodę, tym razem jednak pomagając sobie grzebieniem. Do akcji wkracza ręcznik. Astronautka pociera nim głowę i włosy, żeby usunąć część brudu. W normalnych warunkach zmyłaby go pod prysznicem. Kobieta znowu używa wody. Tłumaczy, że choć szampon nie wymaga spłukiwania, jej włosy wyglądają dzięki temu lepiej.

Skrzypiąco czyste

Wydaje wam się, że na włosach wciąż pozostaje niemiła warstwa sebum? Nic bardziej mylnego - Nyberg wyjaśnia, że włosy są dobrze oczyszczone i przy dotknięciu niemal "skrzypią". Na koniec astronautka wyciera włosy suchym fragmentem ręcznika. Zasoby na stacji kosmicznej są ograniczone, więc jej mieszkańcy muszą używać wszystkiego oszczędnie.

Wszystko zostaje... na stacji

Karen pozostawia włosy do wyschnięcia. Kiedy fryzura będzie schła, woda z niej sprawi, że wilgotność powietrza wzrośnie. System klimatyzacji "wyłapie" wilgoć, skropli ją i zmieni znów w wodę zdatną do picia.

Ludzi zachwyciło nagranie astronautki. Filmik wyświetliło 40 milionów osób. Doczekał się on też 39 tysięcy komentarzy oraz prawie 320 tysięcy udostępnień.

To też może cię zainteresować:

Fryzjerka odmówiła ogolenia nastolatki cierpiącej na depresję. Ratowała jej włosy przez 13 godzin

Z amoniakiem czy bez? - farby do włosów

Melasa, ksylitol, syrop z agawy? Który z zamienników cukru jest najzdrowszy? Na pewno nie cukier brązowy!

Więcej o: