Na wakacjach korzystasz z hotelowej suszarki do włosów? Może być brudniejsza od toalety [WYJAŚNIAMY]

Przeziębienie, grypa, biegunka - to nie jedyne problemy zdrowotne, których możesz się nabawić korzystając z hotelowej suszarki do włosów. Wszystko przez to, że obsługa przeważnie zapomina o wyczyszczeniu jej po poprzednich gościach.

Jeśli nie wyobrażasz sobie mycia i układania włosów bez suszarki, na wakacyjny wyjazd lepiej zabierz własną. Mimo że zajmuje trochę miejsca w walizce, to i tak niewielki kłopot w porównaniu z tym, ile może kosztować cię kontakt z siedliskiem bakterii, które znajduje się na hotelowych suszarkach.

Na zlecenie telewizji ABC News zbadał to mikrobiolog Chuck Gerba, który dokładnie przyjrzał się dziewięciu wybranym hotelom w Los Angeles. Do eksperymentu zostały wybrane różne miejsca - zarówno te tańsze, jak i takie, w których noc w pokoju kosztuje 500 dolarów (ok. 1820 zł).

Brudniejsze niż toaleta

- Wygląda na to, że z suszarkami do włosów można robić coś, o czym nie mam pojęcia, bo na niektórych z nich znalazłem naprawdę mnóstwo paskudnych bakterii - przyznał. Pobrane przez niego próbki wykazały, że sporo z przebadanych urządzeń jest pod tym względem gorsze niż toalety czy umywalki.

Według mikrobiologa przyczyną tego stanu rzeczy są przyzwyczajenia obsługi sprzątającej. Pokojówki pamiętają o umyciu podstawowego wyposażenia łazienki, ale urządzenia, które - teoretycznie - nie brudzą się w trakcie ich używania, często pomijają.

Tymczasem takie zaniedbanie może się skończyć dla hotelowych gości zatruciem, biegunką, złapaniem przeziębienia, a nawet grypą - w zależności od tego, jakie zarazki znajdują się akurat na dotykanych przez nich powierzchniach.

Nie ufaj cenie

Jaką radę ma mikrobiolog dla tych, którzy nie chcą spędzić urlopu chorując? Przede wszystkim, by nie ufać cenie, którą płacimy za pokój. Wysoka wcale nie daje pewności, że obsługa naprawdę przykłada się do sprzątania.

- Czasem lepiej jest korzystać z jednorazowych, plastikowych kubków i sztućców, zapewnianych przez tańsze hotele, niż tych bardziej eleganckich i bajeranckich naczyń - przestrzega.

Zobacz też:

Astronautka pokazuje, jak myje się włosy w kosmosie. Jej filmik obejrzało 40 milionów osób [WIDEO]

Sprzątasz w ten sposób? 7 powszechnych błędów, które sprawiają, że zamiast czyścić - brudzisz

Szybki i łatwy sposób na obranie owocu granatu

Więcej o: