Za namową manicurzystki poszła do lekarza. Plamka na paznokciu okazała się złośliwym nowotworem

Wizyta w salonie kosmetycznym może przynieść więcej pożytku niż tylko poprawę urody. Przekonała się o tym kobieta, która dzięki manicurzystce dowiedziała się, że choruje na rzadką odmianę raka.

Ciemne plamy na paznokciu zwykle są efektem mechanicznych uszkodzeń albo działania środków chemicznych. Te o podłużnym kształcie koniecznie trzeba jednak pokazać lekarzowi - to może być poważna choroba.

"Nie chciałam jej straszyć, ale to rak"

Trudność w jego rozpoznaniu polega na tym, że większość ludzi nie wie, że czerniak może zaatakować paznokcie i bagatelizuje jego objawy. Tak, jak klientka salonu Jean Skinner, która dzięki spostrzegawczości manicurzystki dowiedziała się, że choruje na nowotwór.

Całą sytuację Jean opisała na Facebooku. Jak wspomina, klientka zwierzyła się jej, że w innych salonach "diagnozowano" podłużne przebarwienie na jej paznokciu różnie - jako znamię, sygnał o niedoborze wapnia, a nawet dziedziczną zmianę.

Skinner wiedziała jednak od początku, z czym ma do czynienia. Nie chcąc straszyć klientki, nie zdradziła jej swoich podejrzeń, tylko przekonała ją do tego, by pokazała paznokieć dermatologowi. Okazało się, że to agresywna forma czerniaka, która zdążyła już zaatakować również jej węzły chłonne. Kobietę czeka teraz długie leczenie.

Takich zmian nie należy bagatelizować - mogą świadczyć o poważnej chorobieTakich zmian nie należy bagatelizować - mogą świadczyć o poważnej chorobie fot. facebook.com/groups/286522225152511/?fref=nf

Dla Jean ta historia to przestroga, którą upubliczniła, żeby uświadomić o zagrożeniu jak najwięcej osób. "Proszę, zwracajcie uwagę na nietypowy wygląd swoich paznokci! Zwykle zmiany na nich są niegroźne, ale czasem świadczą o bardzo poważnej chorobie. A wczesna diagnoza może uratować życie" - przypomina.

Czerniak podpaznokciowy - niepozorny i niebezpieczny

Zdrowe paznokcie są zaróżowione, błyszczące i bez przebarwień. Na zmianę ich koloru czy osłabienie wpływa wiele czynników - od niewłaściwej pielęgnacji, przez niedobory witamin w organizmie po poważne choroby.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Żółty, brązowy, a może czarny? O czym mówi zmiana koloru paznokcia?

Jedną z nich jest czerniak podpaznokciowy. To rzadki nowotwór, który trudno rozpoznać - paradoksalnie - bo rzuca się w oczy. Wygląda jak ciemna, podłużna plama, która często przybiera kształt wąskiego paska i zwykle pojawia się tylko na jednym paznokciu - dokładnie tak, jak u klientki Jean Skinner.

Z czasem plama może zwiększać swoją powierzchnię i pojawić się nawet na skórze wokół paznokcia. Bywa, że towarzyszy jej niewielkie krwawienie. Ten rodzaj raka skóry rozwija się w łożysku paznokcia i najczęściej jest efektem wcześniejszego urazu, a nie nadmiernej ekspozycji na słońce. 

Większe prawdopodobieństwo jego pojawienia się występuje u ludzi w średnim i starszym wieku, zwłaszcza u osób o ciemnej karnacji i czarnych.

Nieleczony czerniak podpaznokciowy jest - tak, jak inne nowotwory - bardzo niebezpieczny, bo grozi przerzutami. Jego szybkie rozpoznanie jest więc kluczowe.

Zobacz też:

Pokazuje, jak zmieniała się twarz podczas walki z czerniakiem. Zaczęło się od złej diagnozy

Fryzjerka pomogła wykryć raka prezenterce telewizyjnej. Wystarczył rzut oka na jej głowę [WIDEO]

Więcej o: