Medyczny cud: w wieku 101 lat pokonał raka. "Podjąłem walkę do końca"

101 letni Bert Collins z Australii, jako weteran II Wojny Światowej, stoczył wiele bitew. Jak się miało okazać najcięższa i najważniejsza batalia w jego życiu była przed nim. Berta zaatakował nowotwór.

Diagnoza nie pozostawiała złudzeń. To czerniak czwartego stopnia. Nowotwór zniszczył twarz Berta, zaatakował jego mózg, wątrobę, kości i płuca. Lekarze nie dawali Bertowi żadnych szans. Senior usłyszał, że został mu miesiąc życia.

Bert pomimo podeszłego wieku nie dał za wygraną i poddał się immunoterapii (tutaj przeczytasz więcej o immunoterapii). Efekt? Guz na twarzy seniora zniknął. Tym samym Bert stał się najstarszą żyjącą osobą, która pokonała raka. Bert dokonał tego w wieku 101 lat! Lekarze nie mogli wyjść z podziwu.

Senior pokonał raka w wieku 101 lat!Senior pokonał raka w wieku 101 lat! Fot. facebook.com/9News/

Jak podaje Unilad.co.uk jeden z lekarzy prowadzących 101-letniego pacjenta powiedział:

Bert poza wszystkim był w bardzo dobrej formie, lepszej niż niejedna młodsza od niego osoba. W swojej karierze nie miałem jeszcze pacjenta w takim wieku. Nie wiedzieliśmy do końca, jak na leczenie zareaguje jego organizm.

Co o tym wszystkim sądzi sam senior?

Dożyłem setki. Miałem szczęście i odpowiednie nastawienie (...) Możesz się poddać i czekać na nieuniknione albo podjąć walkę do końca.

Na wygranej walce z rakiem senior nie poprzestaje. Bert nie tylko współpracuje z australijskim instytutem prowadzącym badania nad czerniakiem i pomaga w zbieraniu funduszy. Stawia też na edukację i promowanie wiedzy na temat nowotworu skóry, przypomina o konieczności stosowania kremów przeciwsłonecznych i chronienia głowy przed słońcem.

To cię zainteresuje:

Ma 39 lat i 21-letniego syna, a i tak wciąż proszą ją o dowód, bo wygląda "zbyt młodo"

Mała plamka na pośladku okazała się objawem ciężkiej choroby. "Ruszcie tyłki i zbadajcie się"

Kronika raka, jedna z najważniejszych książek stulecia według magazynu „Time”. Sprawdź

Więcej o: