Symbole prania na metkach: jak odczytywać oznaczenia dotyczące prania i prasowania?

Niektóre są łatwe i bez problemu je zrozumiemy, inne - są czarną magią. Symbole prania na metkach, coś co niektórzy dokładnie analizują, a inni w ogóle się nimi nie przejmują. Jak prać i prasować zgodnie z oznaczeniami na metkach ubrań?

Oznaczenia na metkach mają ułatwiać życie (w końcu dzięki nim bezpiecznie wypierzemy ubranie tak, aby służyło nam dłużej), a często bardzo je nam komplikują. Są elementem niezbędnym, informacja o tym, w jaki sposób postępować z daną rzeczą - obok informacji o składzie - musi się pojawić.

O ile ze składem nie mamy problemu (rodzaje materiałów większość z nas zna doskonale), to z odczytywaniem piktogramów mamy problem. Co znaczą symbole na metkach?

Oznaczenia na metkach: podstawowe informacje

Oznaczeń jest mnóstwo, poszczególne rozszyfrujemy na grafikach, które znajdziecie w galerii. Mniej jest kategorii - to pranie, wybielanie, suszenie, prasowanie i konserwacja profesjonalna.

  • pranie - na piktogramie jest pojemnik z wodą
  • wybielanie - oznaczone jest trójkątem
  • suszenie - kwadratem lub kołem wpisanym w kwadrat (suszenie w pralce bębnowej)
  • prasowanie - to po prostu żelazko
  • konserwację profesjonalną symbolizuje kółko

Najważniejsze już wiesz. Teraz pora na trudniejsze zadanie, czyli zrozumienie, co znaczą wszystkie zmienne na podstawowych symbolach na metkach.

Powtarzające się oznaczenia

Zapamiętanie kilku symboli, które powtarzają się w różnych kategoriach również ułatwi zadanie. Kropki informują o temperaturze (często analogiczne oznaczenia znajdziemy na żelazkach), krzyż św. Andrzeja (czyli po prostu znak "x") informuje nas, że dana czynność jest niedozwolona, a kreski pod głównym obrazkiem to znak, że musimy wybierać tryby łagodne lub bardzo łagodne.

Oznaczenia prania - O czym należy pamiętać?

Jeśli znaczek prania nie jest przekreślony, przede wszystkim sprawdź, jaka liczba wpisana jest w "pojemnik" - to maksymalna temperatura, w której możesz wyprać daną rzecz. Na rysunku widzisz dłoń wkładaną do wody - to znaczy, że ubranie musisz uprać ręcznie.

Wybielanie: najważniejsze informacje

Jeśli na metce nie ma przekreślonego trójkąta to ubranie możesz wybielać. Trójkąt bez wypełnienia informuje, że możesz to robić dowolnym środkiem, jeśli na rysunku widzisz dwie równoległe linie - musisz wybrać produkt, który nie zawiera chloru.

Suszenie w pralce bębnowej, czyli koło wpisane w kwadrat

Wiele osób korzysta z pralko-suszarek, które od razu po zakończeniu prania rozpoczynają proces suszenia. Możesz robić to bezpiecznie, jeśli jednym z symboli na metce jest koło wpisane w kwadrat. Zwróć też uwagę na liczbę kropek - dwie oznaczają normalną temperaturę (i obroty), jeśli kropka jest tylko jedna, musisz ustawić niską temperaturę suszenia i zredukować obroty.

Kwadrat, czyli suszenie "normalne"

Tu warto pamiętać przede wszystkim o dwóch piktogramach:

  • kwadrat z poziomą linią pośrodku - dane ubranie musisz suszyć na płask (dotyczy to np. swetrów)
  • kwadrat z dwiema równoległymi liniami na rogu - tą rzecz musisz suszyć w cieniu (inaczej może dojść np. do odbarwienia)

Prasowanie: najważniejsze są kropki

Jedna kropka wpisana w żelazko informuje, że maksymalna temperatura płyty żelazka to 110° C, dwie - 150° C, a trzy - 200° C.

Czyszczenie chemiczne

Jeśli na metce znajdziesz symbol kółka, masz ułatwione zadanie - ubranie musi być konserwowane profesjonalnie, w pralni. Zatem informację na metce będzie odczytywał już kto inny.

Symbole, znaki prania, wszędzie symbole

Jeśli zabierasz się za pranie, piktogramy będziesz widział wszędzie. Są na metkach, ale i na pralce - nie mówimy tu jedynie o opcjach wyboru trybu prania. Zagwozdką są także symbole umieszczone na pojemniku na środki czyszczące.

Najczęściej:

  • jedna kreska - tu wsypujemy (wlewamy) produkt do prania wstępnego
  • dwie kreski - tu wsypujemy (wlewamy) produkt do prania głównego
  • kwiatuszek - tu wlewamy produkt do płukania

Symbole na metkach - ściągawka do wydruku

Przygotowaliśmy dla was grafikę, którą możecie pobrać, wydrukować i trzymać w pobliżu pralki. Znajdziesz ją tutaj.

To także może cię zainteresować:

Używasz ich w domu latami i nie wiesz, że mają datę ważności. 13 rzeczy, które trzeba regularnie wymieniać

Nie lubisz swoich ubrań? Pomogę ci je zniszczyć

Nie jestem bałaganiarą. Niestety. (Bo kto normalny lubi sprzątać?!)

Więcej o: