Obcy mężczyzna podniósł sukienkę Zuzanny i złapał ją za pośladki. "Sk***ielu, nie miałeś prawa tego zrobić"

Po tym, jak Zuzanna padła ofiarą molestowania na koncercie, powiedziała "dość" i postanowiła wszystko upublicznić. Po co? Bo wiele kobiet w podobnej sytuacji boi się o tym głośno mówić. A powinny, bo "to nie one mają się wstydzić".

Niedzielny koncert, w trakcie którego obcy mężczyzna bez słowa podniósł sukienkę Zuzanny i złapał ją za pośladki stał się dla niej impulsem do opisania tego, jak czują się molestowane kobiety.

"Sk***ielu, nie miałeś prawa tego zrobić"

Mimo że odkąd skończyła 12 lat takie sytuacje zdarzają się jej często, ta przelała czarę goryczy.

Nie zamierzam więcej milczeć na ten temat. Skur*ielu, nie miałeś prawa tego zrobić. Nie miałeś prawa naruszyć mojej cielesności. [...] Nie miałeś prawa ośmieszyć mnie w ten sposób. Żaden z was nie miał do tego prawa

Dla Zuzanny to nie do przyjęcia, że oprawcy nadal czują się bezkarnie. Nie chce się też pogodzić z tym, że tłumaczy ich społeczeństwo. Jak? Twierdząc, że kobiety "są same sobie winne", bo np. wyzywająco się ubierają, chodzą w "nieodpowiednie miejsca" czy w jakikolwiek sposób prowokują swoim zachowaniem.

"Fajne cycki" to nie komplement

Są też tacy, dla których klepnięcie po pośladkach czy krzyczenie na ulicy do mijanej dziewczyny, że jest "dobrą dupą" albo ma "fajne cycki" to komplement. A nie obraźliwe gesty, które naruszają cielesność tych kobiet i są dla nich w najlepszym wypadku nieprzyjemne.

Musimy się zastanawiać, czy wyglądamy, poruszamy się i prezentujemy odpowiednio "bezpiecznie", aby nie narazić się na atak. Brzmi jak opresyjna kultura muzułmańska? Nie moi drodzy, to codzienność w tym kraju. I mam już tego serdecznie dosyć

Zuzanna nie chce czuć się winna przez to, co ją spotkało. Nie chce też, jak jej siostra, która 'celowo się oszpeciła", by uniknąć zainteresowania mężczyzn, brać pełnej odpowiedzialności za zachowanie tych, którzy przekraczają granicę.

Wiele ofiar molestowania  wstydzi się mówić o tym, co je spotkało. Zuzanna, która z powodu incydentu na koncercie sama z bezsilności przepłakała sporo czasu, postanowiła, że chce opowiedzieć o tym głośno. Zależy jej, by dodać otuchy i odwagi innym kobietom, które znalazły się w podobnej sytuacji. I przypomnieć, że to nie one powinny się wstydzić tego, co się stało.

"Też bym macnął"

Z jakim skutkiem? Jej manifest wywołał duże zainteresowanie w sieci, za którym poszła równie żywa reakcja. Komentujący podzielili się na dwa obozy - tych, którzy zgadzają się z Zuzanną i tych krytykujących. Niektórzy zaczęli nawet ją obrażać.

To bardzo odważne co piszesz i z pewnością nie było łatwe. Walcz i dbaj o siebie, przesyłam wyrazy całkowitego wsparcia.
Bardzo współczuję takich przeżyć Tobie i wszystkim kobietom. Gratuluję, że o tym napisałaś, trzeba o tym mówić, bo widzę, że wielu osobom takie sytuacje kompletnie spowszedniały

W negatywnych komentarzach przodowali mężczyźni:

Też bym macnął
Jak się chodzi na koncerty dla pijanych zje*ów to tak się kończy. Polecam teatr albo filharmonię, tam nigdy nikt nikogo nie łapie za tyłek.
Ja bym cię jedynie magnesem złapał, a nie za dupę
Współczuję, pewnie nie jest to fajna sytuacja. Polecę Ci, co możesz zrobić żeby tego uniknąć: [...] przestań wyglądać jak łatwa panienka (te kolczyki jak u zwierzęcia)

Czy post Zuzanny coś zmieni? Według wielu komentujących tak, choć nie od razu. Jej szczery wywód to kolejna "cegiełka" w budowaniu świadomości o tym, czym faktycznie jest molestowanie i że to nie jego ofiary są winne. Niezależnie od płci, wyglądu i zachowania.

Zobacz też:

"Piętno osoby dręczonej nie znika" - kobieta pisze, czemu odmówiła udziału w klasowym spotkaniu

"Mój gwałciciel nucił Odę do radości". Blogerka szczerze opisuje swój gwałt, by pomóc innym ofiarom

Pigułka gwałtu zagraża nam wszystkim. Te wynalazki pomagają się przed nią uchronić

Komentarze (343)
Obcy mężczyzna podniósł sukienkę Zuzanny i złapał ją za pośladki. "Sk***ielu, nie miałeś prawa tego zrobić"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • occam

  Oceniono 194 razy 110

  I tak po raz kolejny nowe pokolenie zamiast wezwać policję, zrobić z tego sprawę, żali się na socmedjach. Może te żale pomogły Ci przerobić to w środku, ale na pewno w nawet najmniejszym stopniu nie zmienią sytuacji obmacywanych.

 • porfiry3

  Oceniono 173 razy 79

  Gdy czytam niektóre komentarze, to zastanawiam się, dlaczego protestujecie przeciwko islamskim imigrantom? Przecież jesteście dokładnie tacy sami. Niczym się nie różnicie! Kobieta to dla was ciało, które można obmacać, podotykać, a potem jeszcze powiedzieć, że to jej wina. Po co se kolczyk wbiła? A w ogóle, jak nie chciała, to po co tam lazła? Trza było w góry z plecakiem... A tak właściwie to takie klepnięcie w tyłek lub złapanie za cycek to komplement jest!
  Jestem ciekaw, co by było, gdyby publicznie kobieta podeszła do takiej łajzy mentalnej i wyciągnęła jego wacuchnę na tzw forum publiczne. I jeszcze tak klepnęła od serca (najlepiej kolanem). I tak wyśmiała, bo w większości jest się z czego śmiać.

 • estrim

  Oceniono 76 razy 62

  1. Zgłosić na policję - w pełni legalne i prawidłowe postępowanie, czasochłonne i bez wielkich szans na sprawiedliwość po długiej batalii (o ile nie ma nagrania w HD).
  Albo:
  2. Odwinąć z pięści w "pęchyrki pod H" - podpada prawnie, szybkie, sprawiedliwe i nie trzeba bujać się latami.

 • elzbietttta

  Oceniono 72 razy 56

  Mnie to spotkało na ulicy w biały dzień, facet był dużo większy ode mnie, oprócz słownej reakcji nie byłam w stanie nic zrobić. Nikt mi nie pomógł, paru innych facetów zarechotała jedynie. Zgłosiłam zdarzenie na policji, kompletnie to zlekceważono. Poziom niektórych komentarzy świadczy o dużej agresji niektórych mężczyzn wobec kobiet. Agresja ta zaś świadczy o problemach natury "męskiej", w końcu nigdzie ma świecie nie ma tylu reklam środków na potencję jak w naszym kraju.

 • pawko13

  Oceniono 67 razy 55

  Myślę, że więcej wniósłby następujący post na facebooku:

  "Wczoraj na koncercie jakiś gość złapał mnie za d... Odwróciłam się i wyj....m mu z pięści prosto w głupi ryj. Po wszystkim na miejsce przyjechała policja. Po spisaniu zeznań mężczyzna został oskarżony o molestowanie seksualne. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności"

  Taki wpis z jednej strony uświadomiłby kobietom, że mają nie tylko prawo ale i obowiązek się bronić. A z drugiej strony byłby ostrzeżeniem dla skur...ów którzy mają ochotę na takie rzeczy.

  Nie bez powodu zasady savoir-vivre mówią, że to kobeita przy powitaniu pierwsza podaje rekę. Bo nawet przy takim geście to ona decyduje czy ma ochotę być przez kogoś dotknięta czy nie.

 • mis_rys

  Oceniono 104 razy 54

  Zakladam, ze ci faceci, którzy radza Zuzannie, jak ma wygladac, albo gdzie chodzic i nie chodzic, codziennie krzycza o tym, jak to muzułmanie nie szanują kobiet.. Otoz, szanowne samce (to nie do porządnych, myslacych mężczyzn, którzy tez istnieja), w tej sławetnej Kolonii na Sylwestrze dochodzilo wlasnie do tego samego (zgłoszonych gwaltow było piec, reszta to obmacywanie i kradzieże). Zakladam, ze tamtejsi sprawcy tez mówili, ze gdyby te kobiety swietowaly w domu, albo w operze, to nic by im się nie stało. A gdyby przynajmniej miały inna fryzure, nie miały kolczyków, czy nie uzywaly perfum.. Jeżeli pozwalamy wjechać tylko obcokrajowcom, wyznającym "nasze" wartości, to ci polscy faceci swietnie by się porozumieli z fundamentalistami islamskimi.

 • zmichalg1

  Oceniono 70 razy 30

  Idę o zakład, że większość z tych męskich komentujących, wypisuje bzdety o "gwałcicielach muzułmanach".

 • kiloamper

  Oceniono 53 razy 29

  Przykład idzie z góry - jak się społeczeństwu pokazuje na każdym kroku, że prawo można mieć gdzieś i wchodzić "bez żadnego trybu" i "co nam pan zrobisz?", to takie są skutki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX