Jeżeli twój antyperspirant nie działa, pewnie powielasz błąd, który popełniają tysiące osób każdego ranka

Kiedy użyć antyperspirantu? Rano czy wieczorem? Na to pytanie większość odpowiedziałaby bez wahania - rano. Jak się okazuje to najczęstszy (i niejedyny) popełniany błąd. Co jeszcze robimy źle?

Podstawowym i najczęstszym błędem, jak podkreśla dr Dawn Harper z Wielkiej Brytanii, jest stosowanie antyperspirantu rano i zaraz po kąpieli. Dlaczego? Bo wilgotna skóra źle wchłania antyperspirant.

Dr Harper przekonuje, że żeby antyperspirant mógł skutecznie działać, musi się dobrze wchłonąć, dlatego tak ważne jest, żeby nie nakładać go na wilgotną skórę. W przeciwnym razie kosmetyk nie będzie w pełni spełniał swojej funkcji.

Antyperspirant na wieczór

Dlatego dr Harper, jak podaje Daily Mail, tłumaczy, że najlepszą porą na użycie antyperspirantu jest wieczór. 

Najlepiej zrobić to przed pójściem spać. Wtedy antyperspirant będzie miał czas w całości się wchłonąć. Jeżeli rano zostaną resztki antyperspirantu, zmyj je pod prysznicem.

Antyperspirant najlepiej używać przed pójściem spać.Antyperspirant najlepiej używać przed pójściem spać. Fot. iStock

Jakość, nie ilość

Kolejnym błędem jest ilość stosowanego kosmetyku. Większość z nas uważa, że im więcej antyperspirantu zaaplikujemy, tym lepiej będziemy chronieni przed przykrym zapachem. Tymczasem wystarczy niewielka ilość, aby antyperspirant działał. Dr Harper tłumaczy, że wystarczą "dwa pociągnięcia antyperspirantem w górę i dwa w dół, na każdą pachę". Skuteczność gwarantuje skład antyperspirantu.

Głównym składnikiem antyperspirantów jest chlorek glinu, który hamuje rozmnażanie się bakterii i ogranicza działanie gruczołów potowych. Jak działa? Jego cząsteczki są wchłaniane przez skórę i przenoszone do gruczołów potowych. Tam cząsteczki chlorku glinu "pęcznieją", zwężają pory i tym samym ograniczają uwalnianie się potu.

Większość antyperspirantów zapewnia ochronę przez 48 godzin, ale są również preparaty, które powstrzymują wydzielanie się potu przez 72 godziny. Dlatego Dr Harper przekonuje, że dobrego antyperspirantu wcale nie trzeba stosować codziennie.

Raz lub dwa razy w tygodniu zupełnie wystarczą.

Antyperspirant czy dezodorant?

Poza składem kosmetyki różnią się czasem działania i skutecznością. Antyperspirant ma za zadanie skutecznie ograniczyć wydzielanie się potu nawet do 72 godzin, zapewnić komfort i świeży zapach.

Dezodoranty nie ograniczają wydzielania potu. Ich podstawową funkcją jest zamaskowanie przykrego zapachu. To własnie dlatego dezodoranty, w przeciwieństwie do antyperspirantów, mają intensywny zapach. Dezodorant zapewnia ochronę od 12 do 24 godzin.

To cię zainteresuje:

Zmarła najstarsza osoba na świecie. Sekretem jej długowieczności była wiara i specyficzna dieta

Myśleli, że oszalał, kiedy po stracie żony zasadził tysiące drzew. 17 lat później stało się jasne, po co to zrobił

Więcej o: