Masz rybiki w mieszkaniu? Oto proste sposoby, dzięki którym pozbędziesz się ich raz na zawsze

Jeżeli w twoim mieszkaniu pojawiły się rybiki, to znak, że czują się u ciebie jak w domu. Sprawdź, jak się ich pozbyć i co robić, żeby w przyszłości omijały twoje cztery kąty szerokim łukiem.
Zobacz wideo

Są małe i niezwykle zwinne. Mają długie czułki oraz pociągły srebrno-błyszczący odwłok. Uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Nie lubią światła - właśnie dlatego kiedy je zapalasz, wchodząc do łazienki albo kuchni, uciekają w każdą możliwą szparę. Te robaki zna chyba każdy. To rybiki. I chociaż są niegroźne, nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach. Jak się ich pozbyć?

Wietrz mieszkanie

Głównym polem walki z niechcianymi gośćmi będzie oaza rybików, czyli ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca. Tak, chodzi w szczególności o twoją łazienkę (wanny i kabiny prysznicowe), kuchenne szafki, spiżarnie i piwnice. Pierwszym krokiem do uwolnienia się od rybików jest częste wietrzenie mieszkania, a w szczególności łazienki, zwłaszcza po kąpieli, kiedy wilgoci jest najwięcej.

Rybik cukrowy.Rybik cukrowy. Fot. Flickr/ Chris, CC BY-ND 2.0

Uszczelnij się!

Poza częstym wietrzeniem mieszkania i utrzymywaniem czystości należy przede wszystkim uszczelnić wszelkie szpary i dziury w podłodze, ścianach i rurach. Rybiki uwielbiają chować się w szczelinach pod wanną albo brodzikiem. Da się uniemożliwić im to np. przy pomocy silikonu. Trzeba po prostu zalepić miejsca, w których mogą przebywać.

Więcej o:
Komentarze (27)
Masz rybiki w mieszkaniu? Oto proste sposoby, dzięki którym pozbędziesz się ich raz na zawsze
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hansman

  Oceniono 60 razy 52

  Qrwa co za bzdury. Jedyną prawdziwą tezą w tym "artykule" jest to, że są nieszkodliwe.
  Są za to bardzo pożyteczne - zjadają resztki jedzenia walające się po podłodze, naskórek, który gubimy jako człowiek na potęgę - co reguluje populację np. roztoczy w pościeli czy dywanie i pomniejsze insekty. Dodatkowo rybik w nocy uwielbia zjeść meszkę a w skrajnych przypadkach zaatakuje nawet drzemiącego w nocy komara ! Jeżeli macie rybiki w Waszych domach czy mieszkaniach i podłoga Wam się nie rusza po włączeniu światła, to dajcie im spokój. Walka z rybikami bez powodu jest jak zażywanie bez sensu antybiotyku - niszczycie całą florę bakteryjną - bez podziału na złą i dobrą !

 • sommers

  Oceniono 30 razy 28

  Ja tam lubie rybiki, a coś z nimi jest nie tak?

 • mamut_wlochaty

  Oceniono 29 razy 27

  Ech... Chciałem właśnie napisać, że po co się pozbywać rybików (zacytować odpowiedni ustęp z "Zabić drozda" - o zabijaniu zwierząt nieszkodliwych) i sądziłem, że pójdę tym pod prąd oraz narażę się na komentarze w rodzaju "Co za idiota!". A tu widzę... same odpowiedzi w tym stylu :)))

  Kochani! Dzięki Wam za przywrócenie mi wiary w ludzi :) Cieszy, że jest więcej osób lubiących te wszędobylskie, ciekawe i sympatyczne stworzonka. Ja również swoim rybikom krzywdy nie robię - ani nie pozwalam nikomu zrobić.

 • dorry

  Oceniono 28 razy 22

  U mnie w szparach podłogowych mieszkają rybiki, w kątach i za meblami pająki, w dziurach nad oknami sikorki (skrobią wieczorami), kiedyś nocami grasowała po domu mysz, latem wieczorami wpadał do kuchni na wyżerkę jeż, w ogrodzie ryją nornice, lis porwał już kilka butów (nigdy całej pary). Jednym słowem - pełnia szczęścia

 • Gość: ptasznik

  Oceniono 28 razy 20

  Nie widzę najmniejszego powodu, żeby się pozbywać rybików. Jedyną moją troską ich dotyczącą jest to, żeby nie nadepnąć Bogu ducha winnego zwierzątka.

 • 0ya

  Oceniono 26 razy 18

  podobno rybiki żyją do siedmiu lat. ja do swoich zawsze przemawiam łagodnym głosem - sprzątajcie sprzątajcie. I tak nie mam sposobu, żeby to wyegzekwować :)
  kochajcie swoje rybiki, nie pozbywajcie się ich!

 • antrop

  Oceniono 12 razy 10

  W numerze 52/2008 „Newsweek Polska” ukazało się opowiadanie Prawo głosu autor Aleksander Kościów. Opowiadanie dotyczy życia wewnętrznego rybika. Moja żona polowała na rybiki więc kazałem jej je przeczytać i mam spokój - już nie poluje, toleruje. Polecam wszystkim, świetna rzecz. Na pewno też zmienicie stosunek.

 • chmjel

  Oceniono 10 razy 8

  Rybiki to wspaniałe, prastare zwierzątka dbające o czystość w domu. Walka z nimi jest bez sensu i szkodliwa. One są całkowicie niegroźne. Można je polubić.

 • kmaras77

  Oceniono 12 razy 8

  Mam rybiki, mam pająki.
  Raz nawet widziałem pająka niosącego rybika w paszczy.
  Więc jest równowaga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX