Czy to normalne myśleć o kimś innym w czasie seksu?

Zdarzyło ci się podczas seksu myśleć o kimś innym, niż osoba, z którą go uprawiałeś? Teraz czujesz się winny, myśląc, że jesteś nieszczery? Seksuolog wyjaśnia, skąd mogą brać się takie fantazje i czy są dobre dla związku.

Według doktor Dawn Michael, seksuolog klinicznej z Kalifornii, tego typu fantazjowanie jest normalne. Pytana przez portal Cosmopolitan.com specjalistka twierdzi, że sprawdza się ono nawet podczas terapii mających na celu poprawienie jakości życia seksualnego:

Zwłaszcza u mężczyzn, którzy mają problemy z utrzymaniem erekcji lub u kobiet mających problem z osiągnięciem orgazmu.

Czemu kobiety fantazjują?

Dr Michael zdradziła, że większość jej pacjentek fantazjuje o innych przez... poczucie winy. Chodzi o sytuacje, w których kobiety chcą szybciej osiągnąć orgazm. Pacjentki najczęściej myślały o obcych mężczyznach podczas seksu oralnego. Czuły wtedy presję, ponieważ uważały, że powinny jak najszybciej osiągnąć orgazm. Nie chciały, żeby mężczyzna czuł się zawiedziony tym, że nie potrafi doprowadzić ich do rozkoszy. Według dr Michael kobieta w takiej sytuacji powinna przede wszystkim się zrelaksować i wyciszyć myśli, koncentrując się wyłącznie na odczuwaniu.

Czy to dobre dla związku?

Myślenie o innych w trakcie seksu pomaga czasem ożywić życie intymne, zwłaszcza w związkach z długim stażem. Bywa, że po jakimś czasie w ludziach budzi się seksualna ciekawość, dotycząca innych osób. Fantazje pozwalają na nowo rozbudzić namiętność pomiędzy partnerami oraz w pewnym sensie tę ciekawość zaspokoić.

Gdzie jest granica?

Według specjalistki, nie musisz mówić partnerowi o swoich fantazjach. Dr Michael przypomina jednak, że taka praktyka ma swoje granice. Jeśli podczas każdego stosunku myślisz o kimś innym, prawdopodobnie jest to oznaką problemu w związku. Należy przyjrzeć się bliżej swojej relacji. Być może obiektem fantazji jest były partner? A może przywołujesz obrazy innych, bo czujesz, że pomiędzy tobą a partnerem istnieje dystans emocjonalny? W takim wypadku trzeba zdecydować się na rozmowę z partnerem. Powinno się przeprowadzić ją tak, żeby nie zranić swojej drugiej połówki, ani nie wywoływać w niej poczucia winy.

Dr Michael radzi zacząć od zapewnienia, że zależy ci na związku i chcesz o niego dbać. Uważaj na to, jak konstruujesz swoje komunikaty:

Powiedziałabym: Zauważyłam, że chyba nie mamy zbyt dobrego kontaktu. Używaj pierwszej osoby (ja), staraj się nie atakować partnera.

Jeśli w waszej relacji nie dzieje się nic niepokojącego, ale mimo wszystko chcesz porozmawiać o fantazjach z partnerem, pamiętaj, żeby zrobić to w możliwie delikatny sposób. Parter może bowiem poczuć się urażony i pomyśleć, że ci nie wystarcza. Według dr Michael taki komunikat powinno przekazywać się jako komunikat o seksualnej fantazji: "Powiedz: czasami myślę o tym, ponieważ jest to podniecające".

To też może cię zainteresować:

7 rzeczy gorszych dla związku niż zdrada

Nie zdrada i brak czułości. Psycholog mówi, dlaczego ludzie naprawdę się rozwodzą [BADANIA]