Przytulasz psa? Psi psycholog ostrzega: wydaje się nam, że okazujemy tym miłość, a jest zupełnie inaczej

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nic dziwnego, że właściciele czworonogów chcąc okazać im miłość, często je przytulają. Okazuje się, że to duży błąd, który może wzbudzić u psa stres i agresję.

Przytulanie psa, chociaż dla nas może wydawać się czymś naturalnym, dla twojego pupila jest... stresogenne. W rozmowie z Business Insider, dr Alexandra Horowitz, psycholożka zwierzęca, która jest specjalistką od psiej psychologii, mówi:

Wiele psich treserów zgodzi się, że przytulanie psa to zły pomysł. Nigdy nie widziałam psa, który by machał radośnie ogonkiem w momencie, kiedy ktoś go przytula. Psy robią wtedy coś innego. Próbują sobie poradzić z tą trudną dla nich sytuacją.

I chociaż nie ma badań naukowych, które udowadniałyby powyższą tezę, trenerzy psów i zwierzęcy psycholodzy - w tym słynny neuropsycholog dr Stanley Coren badający inteligencję i zdolności umysłowe psów - opierają swoją wiedzę, na podstawie codziennej obserwacji czworonogów i pracy z nimi.

Przytulać czy nie przytulać?

Skoro nie ma rozstrzygających badań na ten temat, możemy przytulać naszego pupila, czy nie? Dr Horowitz tłumaczy:

Powodem, dla którego nie powinniśmy przytulać naszych psów, jest to, jak psy reagują, kiedy to robimy. Psy "odkładają" uszy do tyłu, liżą swój pysk (przypomina to lizanie powietrza). Albo ziewają, co jest oznaką przeżywanego stresu.
 
Mogą też po prostu odejść lub odwracać wzrok od przytulającego, pokazując białka oczu. Chcą tym samym dać do zrozumienia, że sytuacja jest to dla nich niekomfortowa.
 

Dr Horowitz podkreśla też, że w przeciwieństwie do dorosłych, którzy potrafią się powstrzymać od przytulania psów, małym dzieciom o wiele trudniej jest to wytłumaczyć, a to często dzieci padają ofiarą psiej agresji, która jest spowodowana przytulaniem czworonoga wbrew jego woli.

Niektóre psy mogą sobie z tym nie radzić i może dojść do ataku przez psa, który na co dzień nie jest agresywny (...) To nie jest wina psa.

- mówi psia psycholog i podsumowuje:

Wydaje się nam, że przytulając naszego psiego przyjaciela, okazujemy mu miłość, a on czuje się kochany. Moim zdaniem jesteśmy w dużym błędzie.

Sprawdź się w QUIZIE: Baśnie Andersena zna każdy, ale nie każdy zdobędzie komplet punktów. Podejmiesz wyzwanie?

To cię zainteresuje:

16 kuriozalnie wyglądających przedmiotów, które mają poprawić urodę [ZDJĘCIA]

Dla swojej żony zapisał się na kurs robienia makijażu. Chce zdążyć, zanim będzie za późno

Więcej o: