Masz problem z podejmowaniem decyzji? Astronauta NASA radzi, jak szybko dokonywać rozsądnych wyborów

W krytycznych sytuacjach masz mętlik w głowie i nie wiesz, jaką podjąć decyzję? W końcu jednak musisz wybrać, ale ostatecznie czujesz, że wszystko mogłeś przemyśleć lepiej. Pracownik NASA radzi postępować według wcześniej opracowanego planu.

Gene Kranz służył jako kierownik lotu w trakcie misji Apollo 11 (pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu). Ponadto, prowadził też zespół kontrolerów, który uratował załogę misji Apollo 13. Pracując w NASA, mężczyzna wciąż musiał radzić sobie z niespodziewanymi problemami i szybko podejmować trudne decyzje, które miały wpływ na życie i bezpieczeństwo innych.

Zgodnie z planem

Wszystkim, którzy muszą mierzyć się z różnymi niespodziewanymi problemami, Kranz radzi postępować według opracowanego przez siebie planu działania. Na początku można zapisać wszystkie punkty na kartce i w krytycznych sytuacjach postępować zgodnie z nimi. Później podejmowanie decyzji zgodnie z jednym schematem powinno wejść w nawyk i wypadać całkiem naturalnie. 

#BusterTheBoxer - świąteczna reklama Johna Lewisa 2016

Plan Kranza wygląda następująco:

  1. Sprecyzuj problem.
  2. Określ cel.
  3. Stwórz szeroki wybór różnych rozwiązań.
  4. Oszacuj możliwe konsekwencje każdego z rozwiązań.
  5. Użyj analizy, żeby móc wybrać, jaki obrać kierunek działań.
  6. Zaplanuj, jak wcielisz rozwiązanie w życie.
  7. Wciel je w życie z pełnym zaangażowaniem.
  8. Dostosuj się, jeśli potrzeba, opierając się na danych, które dostajesz.

Według Kranza osoba podejmująca decyzję uspokaja się, działając zgodnie z przemyślanym planem. Astronauta twierdzi, że przemyślane decyzje ostatecznie zawsze są lepsze niż te, które zostały podjęte impulsywnie. 

To też może cię zainteresować:

Autostopem przez galaktykę i jeszcze dalej! 10 miejsc we Wszechświecie, które warto zobaczyć

Astrożony - tajna broń NASA