Naukowcy zbadali, jak mężowie, których żony zostały przy swoim nazwisku, są traktowani przez innych

Choć wejście w związek małżeński wiąże się z dużymi zmianami, nie zawsze dla kobiety musi oznaczać zmianę nazwiska. Okazuje się jednak, że jej partnerowi może to... utrudnić życie. Naukowcy wyjaśnili dlaczego.

Rachel Robnett, psycholog rozwojowa z Uniwersytetu w Nevadzie od dawna prowadzi badania dotyczące tego, jak formalności wynikające z zawarcia związku małżeńskiego wpływają na małżonków. Pierwsze prace badawcze koncentrowały się głównie na kobietach.

Robnett wykazała wtedy, że ludzie inaczej postrzegają kobiety, które nie zdecydowały się na przyjęcie nazwiska męża po ślubie. Postronni dopatrywali się u nich cech zwyczajowo uznawanych za męskie. Żony pozostające przy panieńskim nazwisku uważano więc za skoncentrowane na sobie, ambitne i asertywne. Kobiety zmieniające nazwisko po ślubie ankietowani opisywali jako sympatyczne, mało wpływowe, opiekunki domowego ogniska.

Nie przejmuj się tym, co myślą inni [PRZYPOWIEŚĆ]

Słaby mąż, zły związek

Ostatnio Robnett zainteresowało to, w jaki sposób postrzega się mężów takich kobiet. Badania opublikowane w czasopiśmie Sex Roles (naukowe czasopismo socjologiczne zajmujące się przede wszystkim tematyką dotyczącą płci oraz orientacji seksualnej wydawane przez wydawnictwo Springer archiwizujące prace naukowe), wykazały, że ludzie przestają kojarzyć świeżo upieczonego małżonka z cechami powszechnie kojarzonymi z męskością. 

Ankietowani postrzegali mężów jako osoby pozwalające sobie na instrumentalne traktowanie oraz mające mały wpływ na to, co dzieje się w związku. Robnett zauważyła, że ludzie przejawiają tendencję do przypisywania małżonkom cech osobowości wyłącznie na podstawie faktu porzucenia (lub nie) panieńskiego nazwiska przez kobietę. Ponadto ankietowani uznali też związek, w którym żona pozostaje przy swoim nazwisku, za mało wartościowy. 

Przez tak powierzchowną ocenę, mężczyzna może mieć utrudnione życie. Współpracownicy lub znajomi mogą postrzegać go jako słabszego i próbować narzucać swoje decyzje, co może wiązać się z ciągłą presją dotyczącą udowadniania swojej męskości.  Istnieje ryzyko, że ludzie będą próbowali poróżnić małżonków, kwestionując wartość ich związku. 

Czasy się zmieniły, a ludzie...?

Oczywiście ankietowani nie byli jednogłośni. Szczególnie oceniający i negatywnie nastawieni do mężów kobiet, które zdecydowały się pozostać przy nazwisku panieńskich, byli ludzie przywiązani do tradycyjnego (patriarchalnego) modelu związków.

Według Robnett badania udowodniły, że porzucanie panieńskiego nazwiska to nie tylko tradycja, lecz także silny konstrukt społeczny, a wśród ludzi żyjących przecież w czasach równouprawnienia, wciąż żywe jest przekonanie o uprzywilejowanej pozycji mężczyzny.

To też może cię zainteresować:

Dlaczego nigdy nie chciałam wyjść za mąż?

Po 27 latach małżeństwa mąż napisał, co myśli o żonie. Doprowadził tym córkę do łez