Myjesz uszy, żeby pozbyć się woskowiny? Lekarze: zostaw ją w spokoju, jest potrzebna

Choć nie wygląda estetycznie, nie powinno się usuwać woskowiny z uszu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zatkany jest przewód słuchowy. Przekonują do tego lekarze na całym świecie, którzy za największe "zło" uważają patyczki kosmetyczne.

O tym, żeby nie stosować patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu, większość już słyszała. Wielu lekarzy specjalistów radzi jednak, by całkowicie zrezygnować z tego zabiegu.

Dlaczego? Po pierwsze, woskowina pełni funkcję ochronną - "wyłapuje" kurz oraz brud dostające się do ucha z zewnątrz i zapobiega ich przedostawaniu się w głąb przewodu słuchowego. Po drugie, dzięki żuciu i innym ruchom szczęki, a także narastaniu nowych warstw naskórka, jej ilość redukuje się sama (np. wypływa, kiedy jesteśmy pod prysznicem).

Amerykańska Akademia Otorynolaryngologii wydała nawet oficjalne oświadczenie i instrukcję odnośnie higieny tej części ciała, w którym można przeczytać, że "woskowina, która nie blokuje przewodu słuchowego powinna być zostawiona w spokoju".

Tym, którzy nie mogą się powstrzymać przed czyszczeniem uszu z woskowiny eksperci zdecydowanie odradzają używanie do tego celu patyczków kosmetycznych. Są za duże, przez co wpychają woskowinę głębiej do ucha, zamiast je z niej oczyścić.

Co w takim razie polecają? Wizytę u specjalisty, który z pomocą letniej wody albo haczyka dokładnie i w bezpieczny sposób usunie z uszu wszystkie złogi. Część z laryngologów uważa również za bezpieczne stosowanie oleistych preparatów do higieny uszu, w tym płynnej parafiny, którą należy zakroplić do ucha, a po upływie pół godziny pozwolić samoczynnie wypłynąć.

Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych oraz Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi do czyszczenia uszu poleca konkretny preparat - Vaxol, który działa podobnie jak parafina, ale ma końcówkę ułatwiającą jego aplikację. 

Zobacz też:

Jak uniknąć oczek w rajstopach? Stylistka Beyonce i sióstr Kardashian zdradza prosty trik

Te rośliny najskuteczniej chronią przed smogiem. Które są najłatwiejsze w utrzymaniu, a które bezpieczne dla kotów?

Więcej o: