Masz problemy z zasypianiem? Naukowcy radzą porzucić wieczorne seriale i postawić na inną przyjemność

Wydaje nam się, że do wieczornych igraszek w sypialni nie trzeba nikogo zachęcać, ale jeśli brak wam motywacji, może naukowcy was do nich przekonają? Nie dość, że spędzicie cudowny wieczór, to na drugi dzień obudzicie się wypoczęci jak po urlopie.

Michele Lastella, doktor somnologii (dziedziny nauki zajmującej się fizjologią snu) Uniwersytetu w Central Queensland przestrzega przed wieczornym oglądaniem seriali i zabieraniem ze sobą do łóżka smartfonów. W zamian za to proponuje skoncentrować się na partnerze.

Dr Lastella przebadała 460 ludzi w wieku od 18 do 70 lat. Pytała ich o ich seksualne nawyki oraz o jakość snu. Doktor odkryła, że istnieje związek pomiędzy osiągnięciem orgazmu tuż przed pójściem spać, a lepszym snem: 64 procent ankietowanych odpowiedziało, że śpi im się lepiej po wieczornym seksie, który (to ważne!) zakończył się orgazmem.

Dwa hormony

Wnioski wyciągnięte przez dr Lastellę łączą się z wcześniejszymi badaniami, według których niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów, laptopów oraz innych urządzeń elektronicznych zaburza w organizmie rytm dobowy. Organizm blokuje wydzielanie melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za sen.

Badania dr Lastelli wykazały jednak, że melatonina nie jest jedynym hormonem, który umożliwia nocną regenerację. Według ekspertki oksytocyna (nazywana hormonem miłości), która wydziela się w trakcie orgazmu, skraca czas zaśnięcia. Może zanim zaczniecie liczyć owieczki czy brać kolejny nasenny środek, wypróbujecie metodę dr Lastelli? Gwarantujemy, że jest znacznie przyjemniejsza.

To też może cię zainteresować:

Zastanawiasz się, ile seksu uprawiają ludzie w twoim wieku? Naukowcy już to podliczyli

Pozowały przed orgazmem, w trakcie orgazmu i po nim. Tak wygląda kobieca rozkosz uchwycona na zdjęciach

Więcej o: