Niepełnosprawni są inspirujący? Nie dla niej: "Nikt z was nie ma pojęcia, jak to jest żyć w chorym ciele"

Blogerka Imogen May, która zmaga się m.in. z zaburzeniem odżywiania, jest dla swoich czytelników wzorem do naśladowania. Ostatnio wyjaśniła, dlaczego nie powinno się nazywać chorych ludzi "inspirującymi".

Bycie dla kogoś inspiracją to nie lada wyróżnienie. Jednak dla Imogen, która na swoim blogu opisuje swoją walkę z nadwagą, zaburzeniami odżywiania i genetyczną chorobą, określenie "jesteś inspirująca" jest nie na miejscu. Blogerka na Instagramie wyjaśnia, dlaczego tego nie lubi.

Wiem, że piszecie to z życzliwości, że to komplement, ale to mnie obraża. W rzeczywistości nikt z was nie ma pojęcia, jak to jest żyć w chorym ciele (...)

Efektowne pakowanie prezentów w rustykalnym stylu

Absolutnie nie jestem inspirująca, ponieważ jestem chorą osobą (...). Kiedy to mówisz, sprawiasz, że moje życie i moje ciało jest mniej warte od twojego. Twoje zdrowie to przywilej.
 
Mówienie, że nie masz siły walczyć, sugeruje, że, mam coś, czego wy nie macie (a tak nie jest), albo życie we własnym ciele jest dla was tak przerażające i nie do wytrzymania, że potrzebujecie supermocy, żeby żyć.

I dodaje:

Sugerowanie, że inspiruje innych z powodu moich dolegliwości, oznacza, że cała praca nad moją osobą, jest bezwartościowa, a moje chore ciało jest jedyną częścią, którą inni we mnie widzą.
 

Imogen podkreśla, że chorzy i niepełnosprawni nie chcą być dla innych inspiracją tylko z powodu swojej ułomności.

Chcemy być traktowani normalnie i doceniani, za to, co oferujemy innym jako ludzie.
 

Blogerka ma świadomość, że jej opinia nie jest popularna, ale ma nadzieję, że takie podejście będzie impulsem do debaty na temat praw osób chorych i niepełnosprawnych.

Więcej o Imogen przeczytacie na jej blogu blogiem i Instagramie, gdzie obserwuje ją prawie 30 tys. osób.

Zgadzacie się z jej opinią? Czekamy na wasze komentarze!

Sprawdź się w QUIZIE: Znasz się na ubraniach? W tym quizie lepiej poradzi sobie twoja babcia

To cię zainteresuje:

Przez lata peruka skrywała jej wstydliwy sekret, który okazał się jej największym atutem. Teraz jest modelką

Kiedyś miał nadwagę, dzisiaj kobiety mdleją na jego widok. Telewizyjne show dla otyłych odmieniło jego życie

Więcej o: