Trenerzy pracujący dla firmy Aaptiv (twórcy aplikacji o tej samej nazwie, która udostępnia programy treningowe w formie nagrań. Każdy z programów jest przygotowany przez zawodowego trenera) zdradzili, jakie są najczęściej popełniane błędy przez tych, którzy sami planują swoje treningi.
Wielu ludzi uważa, że tylko trening kardio (trening wytrzymałościowy, mający na celu poprawę wydolności serca) może ich odchudzić i zmienić ich wygląd. Kelly Chase, instruktora z Atlanty ma na ten temat odmienne zdanie: "Jasne, kardio pomaga zrzucić wagę, ale oprócz niego jest dużo innych aktywności i czynników, które mogą wpłynąć na utratę wagi".
Kelly przypomniała, że równie ważna, jak ćwiczenia, jest odpowiednia dieta. Radzi więc ograniczyć cukier, tłuszcze nasycone oraz nabiał. Ponadto podczas odchudzania ważne jest też ograniczenie... stresu, ponieważ kortyzol, hormon wydzielany wtedy, gdy przeżywasz nieprzyjemne chwile, spowalnia metabolizm. Kardio proponuje więc od czasu do czasu zastąpić wyciszającą jogą lub wspinaczką:
Kiedy poziom kortyzolu (hormonu stresu) jest w normie, prowadzimy zdrowsze i spokojniejsze życie, co przekłada się na nasz metabolizm.
Rochelle Baxter-Moncourtois trener z południowej Kalifornii i tancerz dodaje, że samym treningiem kardio nie da się ładnie wyrzeźbić sylwetki. To można osiągnąć dopiero przez włączenie ćwiczeń siłowych.
Candice Cunningham, trenerka z Atlanty, zmierzyła się z mitem porannych ćwiczeń. Wielu ludzi wierzy, że poranny trening skuteczniej odchudza, ponieważ zwiększa metabolizm na cały dzień.
Według Candice trzymanie się takich reguł nie zawsze przynosi pożądane efekty:
Jeśli chodzi o czas treningu, ranek nie zawsze jest najlepszy. Wierzę, że to zależy od osoby i rodzaju ćwiczeń, jaki wykonuje [...] Jeśli ktoś nie jest rannym ptaszkiem, a próbuje zrobić męczący trening o 6 rano z zerową motywacją, rezultaty tego nie będą widoczne.
Candice, podobnie jak Kelly, zwróciła uwagę na to, że trening powinien być przyjemnością, a nie stresującym obowiązkiem: "Jeśli ktoś ćwiczy, a jest niewyspany, podnosi się poziom kortyzolu, co sprawia, że organizm wolniej się regeneruje". Pora treningu według niej powinna być indywidualną decyzją każdego.
Jaime McFaden, trenerka, która współpracowała m.in. z Kate Hudson, zauważyła, że ludzie, którzy chcą mieć większą i jędrniejszą pupę, wykonują dużo przysiadów. To ćwiczenie wpływa wyłącznie na jeden rodzaj mięśni, podczas gdy o kształcie pupy decydują trzy mięśnie.
- Musisz uderzyć w te trzy mięśnie i wykonywać różnorodne ćwiczenia na pośladki - mówi Jaime i poleca martwy ciąg na jednej nodze, mostek biodrowy (kładziesz się na plecach ze stopami opartymi o podłoże i rozstawionymi na szerokość barków, kolana mają być ugięte pod kątem prostym, a ciężar powinien spoczywać na piętach. Następnie unosisz biodra w górę i po chwili powoli opuszczasz je. Pośladki podczas ruchu w górę mają być napięte), a także wykrok.
Brzuszki to najlepsze ćwiczenie pozwalające wyrzeźbić brzuch? Być może, ale... Sultan Malik, trener z Brooklinu w trakcie swojej kariery zauważył, że ćwiczący często nie potrafią ich wykonywać poprawnie. Podczas robienia brzuszków należy skoncentrować się na mięśniach posturalnych (mięśniach głębokich mięśniach grzbietu, brzucha oraz dna miednicy).
Brzuch powinien być cały czas spięty, ramiona skrzyżowane na klatce piersiowej (należy unikać ciągnięcia nimi głowy do tyłu), a odcinek lędźwiowy ma być "przyklejony" do maty. Dopiero tak wykonywane ćwiczenie może przynieść zadowalające efekty.
Ray Wallace, trener personalny z Nowego Jorku, tłumaczy, że mokry od potu strój do ćwiczeń nie zawsze musi świadczyć o tym, że spaliłeś dużo kalorii. Pot świadczy wyłącznie o tym, że organizm się po prostu próbuje się ochłodzić.
Jeśli chcesz spalić wiele kalorii, Ray poleca HIIT ( intensywny trening interwałowy, który polega na przeplataniu krótkich okresów intensywnych ćwiczeń aerobowych z umiarkowanymi ćwiczeniami kardio). Taki trening pozwala spalać kalorie jeszcze długo po jego zakończeniu.
Wielu ludzi wierzy w to, że joga i pływanie nie przynoszą żadnych efektów, ponieważ nie wymagają tak dużo wysiłku jak inne dyscypliny. Ceasar F. Barajas, trener z Nowego Jorku, nie zgadza się z tym:
Zarówno pływanie, jak i joga wzmacniają układ krążenia, układ mięśniowy oraz układ oddechowy w sposób, który jest nieosiągalny podczas treningu kardio czy podnoszenia ciężarów.
Ceasar zwraca uwagę także na to, że aktywności te uspokajają i pozwalają unormować poziom kortyzolu w organizmie, tym samym polepszając metabolizm.