Postanowienia noworoczne na rok 2020. Jak ich dotrzymać?

Przełom roku to często czas zmian, planujemy wiele rzeczy, zakładamy, że w nowym roku będziemy lepszą wersją siebie. Postanowienia noworoczne - mniejsze lub większe - robi chyba każdy. Z ich realizacją bywa... różnie. Jak dotrzymać postanowień noworocznych?
Zobacz wideo

Postanowienia noworoczne są bardzo różne. Jedni bardzo starannie wypisują każde działanie, a ich lista jest baaardzo długa. Inni skupiają się na ogólnikach, zakładając np. że zaczną dbać o swoje zdrowie. Jak? To już sprawa drugorzędna.

Najczęstsze postanowienia noworoczne

Co najczęściej znajduje się na liście? Większość z nas pragnie pozbyć się złych nawyków, wśród ich postanowień noworocznych można znaleźć m.in.:

 • Nie będę palić papierosów
 • Nie będę pić alkoholu
 • Skończę z przeklinaniem
 • Zawsze będę zmywać makijaż przed snem
 • Dzień będę zaczynać od śniadania a nie od kawy

Często postanowienia dotyczą też rozwoju, chcemy się uczyć, dowiadywać nowych rzeczy.

 • W nowym roku przeczytam więcej książek
 • Zapiszę się na kurs angielskiego
 • Przypomnę sobie historię najnowszą Polski
 • Poszukam szkolenia, dzięki któremu zyskam dodatkowe kwalifikacje

Chcemy też zadbać o swoje ciało:

 • Będę regularnie ćwiczyć
 • Zapiszę się na siłownię
 • Ostatni posiłek trzy godziny przed snem
 • Zacznę używać kremu pod oczy

Noworoczne postanowienia często dotyczą też związków, rodziny itp.

 • Będę częściej odwiedzać rodziców
 • Zaczniemy starać się o dziecko
 • Raz w miesiącu będziemy mieć czas tylko dla siebie

Zakładamy, że w nowym roku zrobimy coś, co od dawna odkładamy, np.:

 • Zrobię porządek w piwnicy
 • Będę więcej podróżować
 • Zacznę wcześniej chodzić spać - w końcu się wyśpię
 • Oddam ubrania w których już nie chodzę
 • Zrobię badania

Warto robić noworoczne postanowienia?

Zgadzam się z opinią, którą znalazłam na naszym forum "planowanie pomaga mi realizować cele". Nowy rok jest dobrym momentem, aby uporządkować swoje życie. Nie musimy od razu zmieniać wszystkiego o 180 stopni, ale spisanie tego, co chcielibyśmy zmienić lub zacząć robić, ma sens (szczególnie dla zadaniowców). Poza tym, odkreślając kolejne rzeczy z listy, mamy motywacje, aby realizować kolejne, działanie napędza nas do... działania.

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Nie jest łatwo realizować noworoczne postanowienia, często zapominamy o nich już w połowie stycznia. Dlaczego? Najczęściej wymagamy od siebie rzeczy niemożliwych. Zakładamy, że 31 grudnia będziemy palić, pić i jeść tłuste jedzenie, a 1 stycznia to wszystko pójdzie w zapomnienie. Oczywiście tak też się da, są ludzie, którzy postanawiają sobie, że nie będą czegoś robić i po prostu tego nie robią. Większość potrzebuje jednak czasu. Jeśli chcesz rzucić palenie (to znajduje się na szczycie postanowień noworocznych) załóż, że będziesz robił to stopniowo. Dokładnie rozpisz, ile papierosów możesz palić dziennie (i tego się trzymaj), liczbę zmniejszaj tak, aż dojdziesz do zera. Papieros to dla ciebie nie tyle, co nikotyna, bardziej klucz do poznania nowych osób? Znajdź nowy sposób! Może najlepsze ploteczki usłyszysz czekając, aż zagotuje się woda w kuchni w pracy? A nową koleżankę poznasz czekając na swoją kolej przy skanerze? Różnego rodzaju piłeczki antystresowe pomogą wypełnić pustkę w dłoniach. Możesz też sięgnąć po... gumy w kształcie papierosa. Na pewno je pamiętasz, w dzieciństwie pomagały nam w przeistoczeniu się w dorosłych. Teraz mogą pomóc walczyć z nałogiem.

Noworoczne postanowienia dostosuj do siebie

Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś nie licz, że od razu przebiegniesz maraton. Najważniejsze to zacząć i... nie przestawać. Zacznij od łatwych ćwiczeń, od kilku-, kilkunastu powtórzeń. Jeśli aktywność fizyczna wejdzie ci w krew, będziesz ćwiczyć więcej. Podobnie z innymi rzeczami z listy. Nie jesz śniadań? Na początku na pewno nie wciśniesz w siebie takiego w brytyjskim stylu, z jajkami, parówkami i bekonem. Może zaczniesz od owsianki albo... kawałka suchej bułki?

To warto zrobić od razu

Są jednak postanowienia noworoczne, których nie warto odkładać. To np. badania. Wybierz się do lekarzy po skierowania lub od razu zgłoś się do punktu pobrań (jeśli jesteś gotowy za badania zapłacić), zapisz się do ginekologa (nie zapominaj o cytologii). Badania warto robić cyklicznie, jeśli już je zrobisz, koniecznie zapisz w kalendarzu datę kolejnych. Na kolejną wizytę do lekarza także postaraj się zapisać od razu - nawet, jeśli wizyta ma być za pół roku, to się odbędzie.

Ile czasu kształtuje się nawyk?

Ile osób, tyle odpowiedzi. Tak właściwie wszystko zależy od nas, a także od tego, co robimy. Może być tak, że szybciej zaczniemy pamiętać o tym, aby zamykać drzwi od pokoju, aby nasz pies nie rozszarpał poduszek, a regularne powtarzanie angielskich słówek nigdy nie wejdzie nam w krew. Jeśli jednak lubisz terminy, spróbuj robić coś regularnie przez miesiąc. Nawet, jeśli nie będziesz kontynuować działań, zobaczysz, jaki mają na ciebie wpływ, czy w ogóle ci się podobają.

Nie przekładaj postanowień noworocznych na kolejny rok. Niech na twojej liście znajdą się zadania możliwe do wykonania - tak będzie łatwiej. Kto wie, może dzięki nim będziesz pełen energii i zaczniesz odhaczać rzeczy, których na noworocznej liście wcale nie było? Trzymam kciuki!

Więcej o: