80-latka właśnie zdała... egzamin baletowy w akademii tańca w Londynie. "Rozważam jeszcze następny"

Balet towarzyszył Barbarze przez całe życie. To on utrzymuje ją w dobrej kondycji i dodaje jej siły do życia. Nic dziwnego, że egzamin w Królewskiej Akademii Tańca nie był dla niej problemem.

Barbara Peters z Halifax w Wielkiej Brytanii ma 80 lat, jest już prababcią, a całkiem niedawno zdała egzamin w Królewskiej Akademii Tańca w Londynie. Wiadomość z wynikami przyszła do niej w przeddzień jej urodzin:

Okazało się, że zdałam z wyróżnieniem egzamin siódmego stopnia i zostałam najstarszą tancerką baletową w kraju. Jestem podekscytowana. To najlepszy prezent, jaki mogłam dostać.

Tańcząca konduktorka

Barbara z tańcem była związana od małego. Pierwszy egzamin zdała w wieku 9 lat. Od tamtego czasu swoje życie poświęciła baletowi. Do Królewskiej Akademii Tańca dostała się w 1957 roku. Był to dla niej przełomowy moment - Barbara stała się bardziej pewna siebie i uwierzyła we własne możliwości. Wcześniej uważała, że przeszkodą w spełnianiu marzeń może być jej pochodzenie - była córką mechanika i pomocy domowej. Ostatecznie jednak zwyciężył talent.

 

Niestety, same umiejętności nie wystarczyły. Naukę trzeba było opłacić. Barbara zaczęła pracować jako konduktorka w londyńskich autobusach, żeby mieć pieniądze na szkołę. Pani Peters ukończyła Akademię w 1959 roku. W jej czasach nie było jeszcze siódmego stopnia - egzaminy kończyły się na szóstym stopniu.

Nowe stopnie

Kobieta otworzyła własną szkołę tańca w Huddersfield. Niedawno Barbara dowiedziała się o tym, że Królewska Akademia Tańca wprowadziła egzaminy na siódmy i ósmy stopień:

Wtedy [kiedy Barbara kończyła Akademię - przyp. red.] jeszcze nie było siódmego stopnia. Kiedy jednak pojawiła się okazja pomyślałam: Czemu nie?.

Pani Peters w ramach przygotowywania się do egzaminu ćwiczyła dwie godziny dziennie przez ponad trzy tygodnie. Sam sprawdzian trwał 55 minut. Barbara zdała go bez większych przeszkód.

Z baletem związana była od dziecka.Z baletem związana była od dziecka. Women Life/Youtube.com, kolaż: Gazeta.pl

Może ósmy?

Michelle Groves, dyrektor i trenerka Królewskiej Akademii Tańca, powiedziała, że przed panią Peters żaden tancerz od początku istnienia szkoły (Akademię założono w 1920 roku) nie podjął się zdawania egzaminów w tak zaawansowanym wieku. Wyczyn Barbary Michelle nazwała "wspaniałym osiągnięciem". Z sukcesu pani Peters jest dumna także jej córka, Clarie.

Sama Barbara twierdzi, że balet jest dla niej sposobem na życie - to on utrzymuje ją w dobrej formie. Starsza pani wciąż umie zrobić dwa piruety z rzędu oraz gwiazdę. Dzięki niemu czuje się sprawna i młoda:

Balet utrzymuje mnie w formie, a podniesienie nogi na wysokość metra, żeby umieścić stopę na drążku, było łatwe. Potrafię też trzymać nogę wyprostowaną przed sobą tak, żeby z ciałem tworzyła kąt prosty przez kilka sekund.

Królewska Akademia Tańca prowadzi także egzaminy na ósmy stopień. Barbara przyznaje, że zastanawia się nad przystąpieniem do nich:

Nie zamierzam odkładać jeszcze moich point na półkę. W zasadzie jest jeszcze egzamin na ósmy stopień, który rozważam.

To też może cię zainteresować:

'Kiedyś kolejka była na bieżnię i rowerek, teraz ćwiczę sama'. 5 teorii, dlaczego w styczniu nie ma pospolitego ruszenia na siłownie

Cudowne suknie, bajkowe welony i ostatnie chwile przed ślubem. Oto najlepsze zdjęcia panien młodych roku

Więcej o: