Wiesz, że u kota jedna łapa jest dominująca? Po tym, z której częściej korzysta, możesz poznać jego charakter

Mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Ale po zabawkę, rękę człowieka czy przysmak sięgają już jedną. Wiadomo, że którąś z przednich, jednak czy ma znaczenie, którą? Okazuje się, że tak.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się zachowaniami zwierząt: profesora Petera G.Heppera, doktor Deborah L.Wells oraz Louise J.McDowell na Uniwersytecie w Belfaście jedna łapa twojego kociego pupila jest dominująca.

Mruczące badania

Co ciekawe, dominacja jednej strony ma też związek z płcią. Badania wykazały, że  samice częściej korzystają z prawej łapy, natomiast samce - z lewej. Według doktor Deborah Wells to odkrycie pomoże zrozumieć różnice w systemie nerwowym między samcami i samicami.

Ten kot jest gwiazdą Instagrama. Robi lepsze selfie niż większość z nas

Specjaliści poddali obserwacji 24 koty i 20 kocic. Wszystkie zwierzęta, które wzięły udział w eksperymencie były wysterylizowane i wykastrowane, jednak według badaczy nie miało to wpływu na wynik eksperymentu. Testów nie prowadzono w warunkach laboratoryjnych, ponieważ uznano, że zwierzęta mogą zachowywać się nienaturalnie. Koty były więc obserwowane w swoich domach podczas wykonywania codziennych czynności.

Preferencje co do używania konkretnej łapy najczęściej ujawniały się podczas takich czynności jak jedzenie (73 procent mruczków sięgało po smakołyk zawsze tą samą łapą), schodzenie ze schodów (70 procent zaczynało zawsze od tej samej strony) oraz przechodzenia nad czymś (66 procent rozpoczynało ruch zawsze od tej samej kończyny). Zwierzęta nie były natomiast konsekwentne, jeśli chodzi o... leżenie - naukowcy nie zauważyli, by częściej wypoczywały na jednym, konkretnym boku.

Charakter wyczytany z łapki

Badacze uważają, że określenie, która półkula mózgu jest dominująca u konkretnego zwierzęcia, pomoże dowiedzieć się, jak reaguje ono na stres (należy przypomnieć sobie, że za lewą stronę ciała odpowiada prawa półkula, natomiast za prawą - lewa).

Doktor Wells twierdzi, że koty preferujące lewą łapę (a więc te, u których prawa półkula jest dominująca, jeśli chodzi o przetwarzanie informacji) mają tendencję do słabszego radzenia sobie w stresujących sytuacjach, częściej mają napady agresji i łatwiej je przestraszyć niż zwierzęta preferujące posługiwanie się prawą łapą.

To też może cię zainteresować:

Pokazała wnukowi swoje koty, a ten rozpoznał wśród nich dzikie zwierzę. "To tylko kotek" - zapewniała babcia

IKEA poszerza ofertę o całkiem nowy dział dla "ważnych członków rodziny". Jest uroczo i niedrogo

Twój kot używa częściej...?
Więcej o: