To nie ciąża, tylko choroba przewodu pokarmowego. "Jadłam, trenowałam i... wciąż przybierałam na wadze"

Choć Alyce jest modelką, nie zawsze może pochwalić się idealną figurą. Początkowo kobieta wstydziła się tego, jak czasami wygląda jej ciało. Ostatnio jednak zaczęła publikować zdjęcia z zaokrąglonym brzuchem.

W jednym z postów udostępnionych na Instagramie Alyce Crawford wyjaśniła, że od trzech lat cierpi na zespół jelita drażliwego (IBS - Irritable Bowel Syndrome), który objawia się u niej wzdęciami:

To zaczęło się dosłownie z dnia na dzień, kiedy mieszkałam w Ameryce. Obudziłam się pewnego ranka z okropnie wzdętym brzuchem i ostrym, kłującym bólem. Od tamtego dnia moje życie nie było już takie samo.
 

Modelka twierdzi, że tak jak na zdjęciu po prawej wygląda przez większość czasu. IBS ma wpływ na jej związek i pracę, ponieważ kobieta wstydzi się wzdętego brzucha. Nie chce też tłumaczyć ludziom, co jej dolega.

Zespół jelita drażliwego sprawia, że czuje się obolała, ospała, ma mdłości i spadki nastroju. Wtedy nawet najprostsza czynność staje się dla Alyce wyzwaniem, nie mówiąc już o sesjach w bieliźnie czy strojach kąpielowych. Po trzech latach zmagania się z chorobą modelka w końcu zrezygnowała na jakiś czas z pracy, żeby zadbać o swoje zdrowie.

Warto walczyć

Alyce wyznała, że najgorszą częścią terapii było... jej rozpoczęcie. Wielu lekarzy bagatelizowało problem:

Nie, to nie jest choroba zagrażająca życiu, ale ma ona wpływ na moje zdrowie psychiczne i fizyczne. Według mnie już to wystarczy, żeby uznać ją za jednostkę chorobową. Nie było dnia przez trzy lata, żebym czuła się zupełnie dobrze, żebym czuła się całkiem zdrowa.
 

Inni z kolei nie potrafili pomóc. Modelka zaczęła bać się jedzenia. Wszystko, co jadła i piła sprawiało, że czuła się źle. Treningi nie pomagały:

Jadłam zdrowo, trenowałam i nie mogłam stracić na wadze. Mało tego - wciąż na niej przybierałam.

W końcu Alyce trafiła do dietetyczki poleconej przez znajomego, który sam miał problemy z jelitami. Specjalistka ułożyła modelce specjalną dietę, która pomogła jej zapanować nad uciążliwymi dolegliwościami.

Modelka postanowiła opisać swoją historię, ponieważ chciała pokazać ludziom, że zawsze trzeba walczyć o siebie i szukać pomocy za wszelką cenę - nawet jeśli kilku specjalistów zbagatelizuje problem, w końcu może uda się znaleźć takiego, który będzie w stanie pomóc. Ceną jest w końcu własne zdrowie i dobre samopoczucie.

 

IBS

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego, która przez długi czas była bagatelizowana przez lekarzy, ponieważ nieznana była (i tak pozostaje do dzisiaj) jej przyczyna.

IBS najczęściej objawia się kurczowym bólem promieniującym od tyłu i problemami z wypróżnianiem (mogą to być częste biegunki lub zaparcia, czasem naprzemiennie). Ból łagodnieje po oddaniu gazów lub wypróżnieniu się. Chory cierpi też na wzdęcia, mogą dokuczać mu bóle głowy, nudności i zgaga.

Leczenie dostosowuje się do poszczególnych przypadków. Zwykle zaleca się unikania stresu, nauczenie się rozładowywania napięć np. przez sport, odstawienie lub włączenie do jadłospisu pewnych pokarmów i zwiększenie ilości błonnika w diecie, który reguluje funkcje jelitowe. Czasem też dołącza się leczenie farmakologiczne.

To też może cię zainteresować:

To nie ciąża, tylko wzdęcie. Kulturystka pokazała, jak w kilka chwil jogurt zmienił jej sześciopak w "bańkę"

Odważyła się pokazać "duży" brzuch. Też zastanawiasz się, dlaczego? [ZDJĘCIE]

Więcej o: