Naukowcy przesunęli okres dojrzewania do... 24 lat. Jeszcze niedawno granicą były 19. urodziny

Młodzi ludzie często odwlekają wyprowadzkę z rodzinnego domu i znalezienie pracy, twierdząc, że jeszcze nie czują się na tyle dojrzali. Cóż, teraz ich tłumaczenia są... udowodnione naukowo.

Profesor Susan Sawyer z Uniwersytetu w Melbourne kierowała badaniami, których wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym "The Lancet" (to jedno z najdłużej wydawanych recenzowanych czasopism medycznych na świecie). Badania dotyczyły procesu dojrzewania współczesnej młodzieży.

Magiczna... 24?

Okres dojrzewania płciowego rozpoczyna się, kiedy część mózgu nazywana podwzgórzem zaczyna produkować hormony będące dla przysadki mózgowej (gruczołu odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów) sygnałem, że może ona zacząć wytwarzać hormony odpowiedzialne za dojrzewanie.

Trzy kobiety, które na co dzień ubierają się na czarno i ich kolorowe metamorfozy [KOLOROWA REWOLUCJA]

Zwykle aktywność przysadki zaczyna się w 14. roku życia, jednak dotąd naukowcy za dolną granicę przyjmowali 10. rok życia. Adolescencja miała zaś według nich kończyć się wraz z 19. urodzinami.

Według badań profesor Sawyer ten przedział jest już nieaktualny. Zespół naukowców pod kierunkiem ekspertki przyjrzał się danym z Biura Narodowej Statystyki. Okazało się, że od 2013 roku najwięcej mężczyzn wchodzi w pierwszy związek małżeński w 32. roku życia. W wypadku kobiet ten wiek jest tylko o dwa lata niższy. Profesor porównała te statystyki z danymi z 1973 roku. Wtedy ludzie zawierali małżeństwa średnio 8 lat wcześniej.

- Choć wiele przywilejów związanych z dorosłością pojawia się już w 18 roku życia, przyjęcie roli dorosłego i odpowiedzialnego człowieka na ogół następuje później - tłumaczy profesor, według której okres dorastania wydłużył się, ponieważ ludzie przez długi czas studiują, zwlekają z wchodzeniem w związki, zostaniem rodzicami oraz finansowym uniezależnieniem się od rodziców.

Zdanie badaczki potwierdza profesor Russell Viner, prezydent Królewskiego Stowarzyszenia Pediatrii i Zdrowia Dziecięcego, który powiedział, że według obecnych statystyk angielska młodzież opuszcza dom rodzinny dopiero po ukończeniu 25 lat.

Naukowcy są zgodni co do tego, że państwa powinny poczynić zmiany w kodeksach prawnych, a także wspierać młodych ludzi oraz zapewniać im opiekę socjalną. Według profesorów wiek dojrzewania powinien zostać wydłużony do 24. roku życia.

"Zdziecinniali dorośli"

Ze zdaniem Vinera i Sawyer nie zgadza się doktor Jan Macvarish, socjolog z Uniwersytetu w Kent, którego szczególnie interesują badania nad rodziną. Według badacza wydłużenie wieku dojrzewania będzie wymówką dla młodych ludzi przed wzięciem odpowiedzialności za swoje życie.

Według doktora przedłużenie czasu przeznaczonego na edukację nie zaburza dojrzewania. Socjolog obawia się, że młodzi ludzie staną się zdziecinniali. Ekspert uważa, że kolejnym pokoleniom należy stawiać wysokie wymagania.

Nie krytykować, a wspierać

Profesor Viner nie zgadza się z doktorem. Według niego wydłużony okres dorastania jest korzystny dla młodych ludzi, ponieważ pozwala im lepiej poznać siebie i określić swój potencjał. Ekspert dodaje, że zamiast koncentrować się na negatywnych stronach procesu dojrzewania, w tym okresie powinno się pomóc młodym ludziom odnaleźć ich mocne strony oraz odpowiednio je wykorzystać.

***

"Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz" - ten znany cytat "Forresta Gumpa" dla wielu z nas brzmi aż nazbyt znajomo. Zdarzył ci się niespodziewany zwrot w życiu? Masz za sobą albo planujesz nieoczekiwaną, wielką zmianę? A może zwykły, mały przypadek sprawił, że musiałaś obmyślić życiowy "Plan B"? Podziel się z nami swoją historią i napisz na kobieta@agora.pl, najciekawsze historie opublikujemy i nagrodzimy.

Roma Gąsiorowska: "Nawet jeśli już dużo osiągnęliście, zawsze można jeszcze szukać planu B"

To też może cię zainteresować:

Czy na pewno wiesz, jak robić deskę? Trener pokazuje wersję, która skuteczniej wyrzeźbi mięśnie brzucha

Trenerka zamiast "kraty" ma fałdki. "W końcu mądra babka. Już mnie mdli od perfekcyjnych lasek"

Więcej o:
Komentarze (11)
Naukowcy przesunęli okres dojrzewania do... 24 lat. Jeszcze niedawno granicą były 19. urodziny
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 18 razy 10

  Nie biologia, tylko kultura - po prostu w rzeczywistości kapitalizmu zdecydowana większość ludzi nie jest w stanie osiągnąć w wieku rzędu 21 lat niezależności finansowej.

 • vagabonde4

  Oceniono 7 razy 5

  Mam wrażenie, że dojrzałość fizyczna, ta związania właśnie z hormonami, rośnięciem, osiąganiem zdolności do rozmnażania się itd. to jednak coś innego niż dojrzałość emocjonalna pozwalająca na opuszczenie rodziców czy podjęcie decyzji o założeniu rodziny. Artykuł natomiast stawia te dwie rzeczy na równi i teraz nie rozumiem czy fizycznie też dojrzewamy dłużej czy tylko psychicznie coś nie wychodzi?

 • Gość: desert

  Oceniono 4 razy 4

  Eeee tam, naukowcy z krajów arabskich ustalili, że dojrzewanie kończy się po 8 roku życia....

 • poppers68

  Oceniono 1 raz 1

  Uważam, że w przypadku męźczyzn sporo zrobił ogólnoświatowy proces i trendy..... uzawodowienia armii.
  Weźmy choćby jeszcze 30 lat wstecz. Chłopak kończył szkołę na poziomie zawodowym czy średnim i decyzja : studia albo pobór do wojska na 2 ( a w marynarce 3 ) lata. Zresztą, po studiach chłopacy szli w dłuższej perspektywie na 1 rok.
  Co to dawało? Chłopak 18-19 letni, lub 24 latek po studiach z ciepłych kapci wpadali na poligony, służby wartownicze, zajęcia taktyczne , sprzątanie tzw. rejonów do późnej nocy. Musieli stawić czoło fali ( SPR czyli absolwenci studiów to nie dotyczyło), chłodowi, głodowi i popapranym sierżantom LWP. Oooooo.... powiadam Wam , niezła szkoła życia.
  Teraz mamy Play Station do 30 roku życia i do perfekcji opracowane ogrywanie zgredów aby jak najdłużej lodóweczka była pełna za mamine lub tatusiowe pieniążki....
  A... i nic tylko , pukanko i pukanko... :) , które nigdy nie było tak dostępnę za free... Wystarczą tylko dobre aplikacje. To jest Ich świat. No i kaska, duuużo kaski na już, od zaraz......

 • maxim38

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dobrze choć dla niektórych nastolatków upokarzające.Z drugiej strony na te czasy i wychowanie to jednak trzeba więcej czasu(24 lata) by ten i owa dojrzeli.

 • stalowy_jez

  0

  To u mugoli. W normalnym swiecie 17 lat.

 • stanislaw.sk

  0

  @poppers68
  w czasach socjalizmu praca była, a hamulcem do usamodzielnienia się dla 18.latka była służba wojskowa i brak mieszkań. Gdzie się wyprowadzić, jak znalazło się partnerkę życiową? Żyło się "na kupie".
  Pracodawcy wiedzieli, że chłopak w tym wieku może pójść w kamasze i to był problem, co zrobić, żeby po szkole średniej nie odbywać przymusowej zasadniczej służby wojskowej jak się nie poszło od razu na studia? Z tak prostej przyczyny, że żyć jeszcze przez 5 lat na garnuszku rodziców nie było ich stać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX