Naukowcy: kobiety bardziej pożądają żonatych od singli, a efekt obrączki działa na nie jak magnes. Dlaczego?

Okazuje się, że atrakcyjny mężczyzna to taki, którym interesują się inne kobiety. Im większe zainteresowanie ze strony kobiet, tym lepiej, bo to oznacza, że walka o takiego samca jest opłacalna. Naukowcy sprawdzili, dlaczego tak się dzieje.

Dobrzy, wierni i uważani za lepszy materiał na partnerów i ojców. Tak według badań kobiety postrzegają mężczyzn będących w związku. Mało tego. Panowie, którzy są zajęci, cieszą się większym zainteresowaniem wśród innych kobiet. Do takiego wniosku doszli uczeni ze szkockiego Uniwersytetu w St Andrews. Ich badania zostały opublikowane na łamach czasopisma Scientific Reports. Co z nich wynika?

Była dziennikarką, została fryzjerką. Małgorzata Serafin o swoim "Planie B"

Chcę faceta takiego jak twój!

Naukowcy przeprowadzili badania na podstawie tezy, że kobiety kopiują preferencje innych kobiet w wyborze partnera. I tak 49 kobietom w serii zdjęć zostały pokazane twarze mężczyzn, rąk i obrazów. Kobiety zostały poproszone o ich ocenę na podstawie atrakcyjności.

Następnie badacze ujawnili, jakie oceny przyznawała reszta grupy. Kiedy kobiety zostały poproszone o ocenienie obrazów po raz drugi, ich oceny wzrosły średnio o 13 proc., w zależności od tego, co powiedziały inne kobiety. Co wyjaśnia badanie? Na to pytanie odpowiada dr Kate Cross kierująca zespołem badaczy:

Kobiety mają skłonność do naśladowania preferencji innych kobiet, ale równie dobrze może chodzić o ogólną tendencję ludzi do naśladowania innych.

Według badań, kobiety pociągają zajęci mężczyźni.Według badań, kobiety pociągają zajęci mężczyźni. Fot. Shutterstock

Naukowcy odkryli również, że taką samą cechę wykazują samice ryb i ptaków. Oznacza to, że efekt obrączki działa na samotne kobiety jak magnes, a zajęci panowie cieszą się większym wzięciem niż single, bo w przeciwieństwie do nich nie muszą udowadniać pożądanych przez kobiety cech.

Inne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oklahomie 2009 roku również potwierdzają teorię atrakcyjności zajętych mężczyzn. Wynika z nich, że 90 proc. samotnych kobiet pożądało mężczyzn będących w związku, podczas gdy tylko 59 proc. kobiet było zainteresowane singlami.

***

"Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz" - ten znany cytat "Forresta Gumpa" dla wielu z nas brzmi aż nazbyt znajomo. Zdarzył ci się niespodziewany zwrot w życiu? Masz za sobą albo planujesz nieoczekiwaną, wielką zmianę? A może zwykły, mały przypadek sprawił, że musiałaś obmyślić życiowy "Plan B"? Podziel się z nami swoją historią i napisz na kobieta@agora.pl, najciekawsze historie opublikujemy i nagrodzimy.

Roma Gąsiorowska: "Nawet jeśli już dużo osiągnęliście, zawsze można jeszcze szukać planu B"

To cię zainteresuje:

Trenerka zamiast "kraty" ma fałdki. "W końcu mądra babka. Już mnie mdli od perfekcyjnych lasek"

Naukowcy przesunęli okres dojrzewania do... 24 lat. Jeszcze niedawno granicą były 19. urodziny

Sprawdź się w QUIZIE: Czytasz książki? To bez problemu odgadniesz, kto wypowiedział te słowa

Więcej o: