260 pytań, które pozwolą zdiagnozować twój związek. I to bez wychodzenia z domu!

Z mężem kochamy się i przyjaźnimy. Jesteśmy w związku od 14 lat i nie ma co ukrywać, że jakiś przegląd relacji i niewielki remont łączącej nas więzi przydałby się. Jest sposób na to, żeby w domu zdiagnozować swój związek. Długi i żmudny, ale dający szybką odpowiedź.

Warto rozmawiać

Dzieci, codzienne obowiązki, niespodziewane komplikacje  problemy, brak czasu, ciągły ruch. Pracujące pary w związkach z dziećmi nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnowanie uczuć. Rano mijamy się - ja odprowadzam dziecko na 8 do szkoły, mąż drugie dziecko na 9 do przedszkola. Potem praca, ogarnianie dzieci po szkole i przedszkolu, kolacja, kąpiel i usypianie. W naszym wieku im mniej snu tym gorzej, a przecież trzeba coś jeszcze zrobić, przygotować się na następny dzień, przeczytać chociaż kilka stron książki, obejrzeć odcinek serialu. Nie mamy czasu dla siebie, a co dopiero dla partnera. Dbanie o związek to codzienna praca. Utrudniają ją kłótnie, różnice zdań - zwłaszcza dotyczące wychowania dzieci, wysoki wśród rodziców poziom stresu. Sami wiecie, nie jest to sielanka.

Warto jednak wyłapać moment, kiedy coś się zaczyna psuć, kiedy zaczynamy się od siebie oddalać. Żeby ocenić kondycję związku można:

- odbyć kilka poważnych rozmów na spokojnie, w ciszy i odosobnieniu. Jest to jak wiadomo w przypadku par z dziećmi ciężkie do zorganizowania. Jak już oddamy dzieci na nocowanie dziadkom rzucamy się za nadrabianie zaległości w praniu i sprzątaniu oraz... staramy się podreperować kulejące życie towarzyskie. 

- spotkać się z terapeutą pracującym z parami. To już brzmi poważnie - zwłaszcza, kiedy chcemy na razie zorientować się, czy wszystko u nas gra. Na konsultacje będzie jeszcze czas, nie mamy przecież kryzysu, nie chcemy się rozstawać.

- rozwiązać test związku, który już podczas odpowiadania na pytania sprawi, że zdamy sobie sprawę z tego, co relacji dolega.

Dobre pytania

Ja weszłam w to ostatnie. Jest taki test - Love Test Now, który składa się z 260 pytań dotyczących związku, ciebie i partnera. Rozwiązujecie go sami, i dobrze żebyście sami przed sobą zdobyli się na szczerość i nie wybielali zachowań swoich oraz partnera. Same pytania dają do myślenia i pozwalają przeanalizować wszystkie kwestie dotyczące związku - bliskość, szacunek, poziom zadowolenia z seksu, sytuacje konfliktowe. Testu nie rozwiązujecie na czas, możecie rozłożyć odpowiadanie na pytania na wiele dni. Kiedy udzielicie wszystkich odpowiedzi, dostajecie wielostronicowy raport pokazujący kondycję związku i sugerujący, nad czym warto popracować. Ten raport ma jeszcze jedną zaletę - w przypadku związków przemocowych czarno na białym pokazuje problem i być może będzie zimnym prysznicem dla osób w nich tkwiących.

Więcej o: