Jak z klasą odrzucić zaręczyny? "Najgorsze to przyjąć, a potem odmówić", twierdzi ekspertka

W walentynki wiele panów decyduje się poprosić wybrankę o rękę. Gdy jednak zapytana zwleka z odpowiedzią i nie wie, jak się zachować, prawdopodobnie jest w szoku i to nie takim, jakiego spodziewał się wybranek...

Boisz się, że możesz znaleźć się w tak niekomfortowej sytuacji? Nie miałaś przecież w planach tego, co on. Tylko, co masz teraz powiedzieć? Z pomocą przychodzą ekspertki, które zapytał o zdanie HuffPost: Amber Harrison, ekspertka od etykiety i organizatorka ślubów z San Francisco oraz Anne Chertoff, organizatorka ślubów z Nowego Jorku.

Lepiej zapobiegać...

Według Amber najlepiej do niechcianych oświadczyn w ogóle nie dopuścić. Amber radzi obserwować partnera. Pewne sygnały mogą naprowadzić cię na to, że zamierza on poprosić cię o rękę. Mogą być to rozmowy o małżeństwie, aluzje co do zmiany stanu cywilnego czy pytania o rozmiar twojego pierścionka.

Jeśli wiesz, że na pewno nie masz ochoty wychodzić za mąż, już w tym momencie powinnaś poinformować partnera o swoim zdaniu. „Najgorsze, co możesz zrobić to pozwolić partnerowi oświadczyć się, kiedy wiesz, że mu odmówisz”, twierdzi Harrison.

Stało się

Co w wypadku, gdy oświadczyny były zupełnym zaskoczeniem, a do tego odbyły się w towarzystwie bliskich osób – przyjaciół lub rodziny? Według ekspertki absolutnie nie powinnaś się zgadzać, jeśli wiesz, że od razu, gdy zostaniecie sami, odwołasz swoją decyzję:

Powiedzenie „tak” będzie niezwykle kuszące. Będziesz czuła presję, żeby uspokoić oczekujących na twoją odpowiedź ludzi i uchronić partnera przed upokorzeniem. Zamiast tego przytul partnera i gdy jest blisko ciebie, szepnij mu, że porozmawiacie na osobności. Kiedy oddalicie się od zgromadzenia, możesz powiedzieć mu, co tak naprawdę czujesz.

Według Anne Chertoff, kiedy partner zada pytanie na osobności, powinnaś rozpocząć szczerą rozmowę o tym, co oboje czujecie. Choć prawdopodobnie będziesz obawiać się o jego uczucia, bądź stanowcza. Nie dawaj mu niepotrzebnej nadziei i nie sugeruj zmiany zdania, jeśli wiesz na pewno, że go nie zmienisz. Nie bądź jednak oschła. Zrozum, że dla drugiej osoby twoja odmowa może być naprawdę przykrym doświadczeniem.

Czemu tego nie chcesz?

Chertoff radzi się też zastanowić nad... sobą:

Szczerze odpowiedz sobie, dlaczego mówisz „nie”. Czy to dlatego, że nigdy nie chcesz wychodzić za mąż? Czy do tej pory nie poruszaliście ważnych kwestii o finansach, posiadaniu dzieci itd.? Nie bycie gotowym na oświadczyny w tym momencie to coś innego niż świadomość, że nie chcesz z tą osobą spędzić reszty życia.

Obie ekspertki stanowczo podkreśliły, że rozmowa absolutnie nie powinna odbywać się za pośrednictwem maila, telefonu czy innego rodzaju komunikatorów. Podczas rozmowy powinnaś zaznaczyć, czy chcesz, żeby wasz związek trwał nadal oraz poinformować o tym, czy za jakiś czas partner będzie mógł znowu ci się oświadczyć i tym razem zostać przyjęty.

***

"Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz" - ten znany cytat Forresta Gumpa, dla wielu z nas brzmi aż nazbyt znajomo. Zdarzył ci się niespodziewany zwrot w życiu? Masz za sobą albo planujesz nieoczekiwaną, wielką zmianę? A może zwykły, mały przypadek sprawił, że musiałaś obmyślić życiowy "Plan Be"? Podziel się z nami swoją historią i napisz na kobieta@agora.pl, najciekawsze historie opublikujemy i nagrodzimy.

Akcja #mojplanb jest połączona z premierą filmu "Plan B" Kingi Dębskiej, reżyserki hitu "Moje córki krowy". Plan B zapowiadany jest jako "historia o niełatwym poszukiwaniu miłości, o znajdowaniu sensu w relacjach z innymi i o tym, że zawsze jest nadzieja". Bohaterów poznajemy tuż przed walentynkami, w chwili, gdy w ich życiu wydarza się coś całkiem nieoczekiwanego. Sytuacje, z którymi się konfrontują, prowadzą do zaskakujących rozwiązań. Natalia, Mirek, Klara i Agnieszka spotkają na swojej drodze ludzi, którzy dają nadzieję na to, że w życiu zawsze jest jakiś plan B. W rolach głównych zobaczymy: Kingę Preis, Marcina Dorocińskiego, Edytę Olszówkę, Romę Gąsiorowską, Krzysztofa Stelmaszyka i innych. W kinach od 2 lutego.

To też może cię zainteresować:

Dlaczego zerwaliście zaręczyny? Prawdziwe powody [WYZNANIA]

O takich zaręczynach marzy każda kobieta. Wysiłki tych mężczyzn naprawdę zasługują na pochwałę!

Więcej o: