Nowe badanie: "Małe ilości alkoholu mogą pomóc ci w zdrowiu dożyc setki"

Zespołu naukowców pod kierownictwem Dr Claudii Kawas z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadził badania, z których wynika, że spożywanie niewielkiej ilości alkoholu dziennie, może sprzyjać długowieczności.

Wyniki badań, którymi dr Claudia Kawas podzieliła się na forum konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Nauki, poprzedzone było ponad 15-letnimi badaniami. Celem badań było znalezienie odpowiedzi na frapujące naukowców pytanie: dlaczego niektórzy ludzie dożywają 90., a nawet więcej lat?

W badaniach wzięło udział 1700 osób między 90., a 99. rokiem życia. Naukowcy analizowali jakie codzienne nawyki seniorów, mają wpływ na ich zdrowie.

Były myśliwy uratował potrąconego wilka. "Rozjeździliby go na miazgę". Kim jest Marcin z Lasu?

Zespół badaczy doszedł do wniosku, że ci z badanych, którzy w przybliżeniu wypijali dwie szklanki piwa albo wina dziennie, wykazywali o 18 proc. mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do seniorów, którzy unikali alkoholu. Okazało się również, że niewielka nadwaga (ale nie otyłość) u osób starszych, obniżała ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 3 proc.

Alkohol receptą na długowieczność?Alkohol receptą na długowieczność? Fot. Shutterstock

Ruch i hobby

Umiarkowane picie alkoholu to nie wszystko. Naukowcy przypominają, że na dobre samopoczucie ma również wpływ regularny ruch i spędzanie czasu na realizowaniu swoich pasji.

Ci z badanych, którzy poświęcali przynajmniej dwie godziny dziennie na hobby byli, aż o 21 proc., mniej narażeni na przedwczesną śmierć, a codzienne ćwiczenia fizyczne trwające od 15 do 45 minut (przeczytaj: Aktywność fizyczna osób starszych - nigdy nie jest za późno), zmniejszały ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 11 proc.

Zespól badawczy Dr Kawas przypomina, że poza alkoholem, aktywnym spędzaniem czasu o długości życia decydują również geny.

To cię zainteresuje:

Zapuszczony i wstydliwy agent ubezpieczeniowy zmienił się w kipiącego seksem modela. Wystarczyły dwie rzeczy

Sparaliżowany od pasa w dół pan młody na ślubnym kobiercu wstał z wózka dla ukochanej. "Wszyscy płakali"

Sprawdź się w QUIZIE:  Kategoria jest jedna: prezydent. Sprawdź, czy będziesz miał komplet punktów. Wasza średnia 7/12

Więcej o: