Przyjaciółka chce wyjść za osobę, która według ciebie nie będzie dobrym partnerem. Co robić?

Od początku nie podobał ci się jej związek? A może dowiedziałaś się czegoś o wybranku przyjaciółki, co naprawdę cię zaniepokoiło? Powiedzenie zakochanej przyjaciółce, że ślub z mężczyzną, za którym szaleje, jest kompletną pomyłką to ryzykowne przedsięwzięcie...

Z jednej strony chcesz przecież dla swojej bratniej duszy jak najlepiej, z drugiej jednak boisz się, jak zareaguje na twoje obawy. Co jeśli obrazi się i przestanie odzywać? Irene S. Levine, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Medycznym w Nowym Jorku, na portalu Huffpost radzi przede wszystkim pamiętać o tym, że to koleżanka wychodzi za mąż, nie ty:

To, co dla ciebie jest wadą, dla przyjaciółki może być zaletą. Jej potrzeby i wartości nie muszą być takie same, jak twoje. Dopuść do siebie myśl, że to ty źle oceniłaś jej partnera. Daj sobie i przyjaciółce czas, a także spróbuj lepiej poznać jej partnera.

Czy da się przewidzieć, że partner nas zdradzi? [LEPSZY SEKS]

Jeśli jednak uważasz, że rozmowa z koleżanką jest konieczna, Amber Harrison, organizatorka ślubów z San Francisco, radzi przeprowadzić ją odpowiednio wcześnie. Pogadanka może nie odnieść pożądanego skutku, gdy zaproszenia na ślub zostały już rozesłane, a młodzi zarezerwowali salę.

Jak i kiedy rozmawiać?

Według Amber, swoje obawy co do przyszłego partnera, powinnaś wyrazić jeszcze przed zaręczynami. Twoja przyjaciółka zapewne często ci się zwierza. Ustalenie, czy jej druga połówka będzie niedługo planować zaręczyny, nie powinno być więc trudnym zadaniem.  

Anne Chertoff, organizatorka ślubów, radzi uważnie przyjrzeć się temu, w jaki sposób przyjaciółka mówi o swoim narzeczonym. Być może dostrzeżesz w jej wypowiedziach jakieś skrywane troski. Może się także zdarzyć, że otwarcie powie ci o tym, co przeszkadza jej w partnerze. Okaż wtedy przyjaciółce swoje wsparcie.

Powiedz, że zauważyłaś ostatnio jej podenerwowanie. Według Harrison możesz wtedy wymienić cechy partnera, które uważasz za niepokojące, jednak nie powinno być ich zbyt dużo. Skoncentruj się maksymalnie na trzech najważniejszych. Wymień je i konkretnie opisz ich negatywny wpływ na przyszłe życie przyjaciółki.

Chertoff radzi pamiętać, żeby podczas rozmów ostrożnie dobierać słowa. Jeśli zaczniesz agresywnie atakować partnera koleżanki, ta prawdopodobnie będzie próbowała go bronić, zamiast słuchać twoich obaw i rad.

Pogorszenie relacji

Według Harrison rozmowy o czyichś związkach powinno się przeprowadzać bardzo ostrożnie. Jeśli przyjaciółka zrozumie, że nie przepadasz za jej partnerem, wasze relacje mogą się pogorszyć, zwłaszcza po jej ślubie. Czasem należy po prostu zaakceptować decyzję przyjaciółki i bez względu na wszystko być dla niej wsparciem. Być może twoje przewidywania do jej małżeństwa okażą się zupełnie nietrafione, a wasza relacja niepotrzebnie się pogorszy?

To też może cię zainteresować:

Jak z klasą odrzucić zaręczyny? "Najgorsze to przyjąć, a potem odmówić", twierdzi ekspertka

Zamiast pić poranną kawę, namów partnera na seks. Naukowcy podsuwają ci argumenty

Więcej o: