Jak za pomocą sukienek i fryzur pokazać 100 lat historii Polski? Zobaczcie filmik Karoliny. "Otworzył mi oczy"

Filmików o zmieniających się przez dekady kanonach piękna w sieci nie brakuje. Ale ten, który nagrała Karolina Żebrowska, jest wyjątkowy, bo modę w XX-wiecznej Polsce potraktowała jako pretekst do pokazania historii naszego kraju.

YouTube jest pełen filmików z kategorii "100 lat...". Zwłaszcza takich, które są związane z modą czy urodą. Dlatego ich twórcom nie jest łatwo się przebić - zwłaszcza do międzynarodowej świadomości. Sądząc po szybko rosnącej liczbie wyświetleń i pełnych zachwytu komentarzach od osób z wielu różnych krajów, Karolinie Żebrowskiej się to udało.

Polka postawiła na sprawdzony format, czyli sekwencję krótkich scenek odpowiadających kolejnym dekadom XX wieku. W niespełna 3-minutowym wideo zatytułowanym "100 Years of Beauty - Poland" (dosł. "100 lat piękna - Polska"), oprócz wiernie odwzorowanej mody z przeszłości, zawarła jednak też rys historyczny, polityczny i kulturalny, które ujęła przez pryzmat kobiet.

W jaki sposób? Przede wszystkim dzięki napisom towarzyszącym kolejnym metamorfozom, ale też swoją grą aktorską, która mimo że oszczędna, zrobiła wrażenie na widzach.

 

Ci zresztą nie szczędzą jej pochwał. Wśród kilkuset komentarzy próżno szukać negatywnych opinii. Jest za to wiele wyrazów zachwytu i podziwu. Również w mediach, w tym "Aszdzienniku", który jako pierwszy zwrócił uwagę na wideo Polki nazywając ją "genialną youtuberką, która zawstydziła szafiarki i Polską Fundację Narodową".

Wow! Tyle emocji w twoich oczach! Twoje filmiki mają moc!
To naprawdę otworzyło mi, Teksańczykowi, oczy. Mam nadzieję, że nadchodzące lata będą dla twojego kraju łaskawsze
Zrobiłaś świetną robotę, aż się wzruszyłam
Nigdy nie czułem się bliższy mojej ojczyźnie, niż podczas tych niecałych trzech minut
To, jak długo polskie kobiety musiały cierpieć, złamało mi serce. Jako Palestynka wiem dokładnie, co to znaczy

To nie jedyny filmik Karoliny Żebrowskiej, który przyciągnął uwagę mediów i internatów z całego świata. W 2015 roku udało jej się to osiągnąć dzięki nagraniu o "Prawdziwych Kobietach". Format był ten sam, co w przypadku "100 lat piękna w Polsce", tyle że w międzynarodowym ujęciu. Wideo ukazujące losy XX-wiecznych kobiet obejrzało ponad 3 mln widzów.

Polskie kanony kobiecego piękna XX-go wieku: dekada po dekadzie w 2 minuty! [WIDEO]

Zobacz też:

Przełomowy pokaz słynnej marki. Na wybieg zamiast modelek wyleciały drony [WIDEO]

Sześć rzeczy, które przekazały nam nasze mamy i sześć umiejętności, których nauczyły się od nas [SONDA]

Więcej o: