Psy szczekają albo łaszą się tylko do "wybranych", bo znają się na ludziach? Tak, a naukowcy znają powód

Według badaczy z Uniwersytetu w Kioto psy są zdolne do społecznych i emocjonalnych ocen wobec ludzi, którzy potraktowali jego właściciela w nieuprzejmy sposób.

Nie bez przyczyny mówi się, że najlepszym przyjacielem człowieka są psy. Ratują ludzkie życie, bawią, są inteligentne i bezgranicznie wierne. To nie wszystko co potrafią. Zespół badaczy pod kierownictwem Kazuo Fujita - profesora psychologii poznawczej z Uniwersytetu Kioto w Japonii - udowodnił, że psy znają się na ludziach jak mało kto i posiadają niezwykła umiejętność "oceny charakteru" człowieka.

Okazuje się, że psy - podobnie jak my - wyrabiają sobie opinię o innych ludziach na podstawie obserwacji i... decydują, kto jest "w porządku", a kogo należy "trzymać" szczekaniem i warczeniem na dystans.

Chcesz żeby psy cię lubiły? Nie lekceważ ich właścicieli.Chcesz żeby psy cię lubiły? Nie lekceważ ich właścicieli. Fot. Shutterstock

Nie lubią cię psy? Nie lekceważ ich właścicieli

W badaniu właściciele psów - w towarzystwie swoich pupili - prosili dwóch badaczy o pomoc w otwarciu pojemnika. Podczas gdy jeden z badaczy stał i nie reagował na prośby, drugi pomagał albo odmawiał.

Następnie, każdy z badaczy wręczał czworonogom psie przysmaki. Zwierzęta były neutralne wobec naukowców, którzy udzielili pomocy ich właścicielowi. Natomiast wobec osób, które aktywnie odmówiły pomocy ich właścicielom, psy miały tendencję do zachowywania się mniej przychylnie i nieprzyjęcia od takiej osoby przysmaku.

Po raz pierwszy odkryliśmy, że psy dokonują społecznych i emocjonalnych ocen ludzi bez względu na ich bezpośredni interes.

- mówi prof. Fujita i dodaje:

To dowód na to, że psy są zdolne do społecznej współpracy.

A nam - jeżeli chcemy zdobyć sympatię psa sąsiada - pozostaje nielekceważenie go w obecności jego czworonoga.

Chcesz, żeby psy cię lubiły? Nie lekceważ ich właścicieli.Chcesz, żeby psy cię lubiły? Nie lekceważ ich właścicieli. Fot. Shutterstock

Badania zespołu profesora zostały opublikowane cenionym czasopiśmie naukowym Neuroscience and Biobehavioural Reviews.

To cię zainteresuje:

Przytulasz psa? Psi psycholog ostrzega: wydaje się nam, że okazujemy tym miłość, a jest zupełnie inaczej

Pies bohater: własną piersią zasłonił 16-latka i uchronił go przed kulami włamywaczy

Sprawdź się w QUIZIE: To najczęściej mylone rasy psów. A ty uważasz, że umiesz je rozpoznać? Wasza średnia 9/11

Więcej o: