Psy szczekają albo łaszą się tylko do "wybranych", bo znają się na ludziach? Tak, a naukowcy znają powód

Według badaczy z Uniwersytetu w Kioto psy są zdolne do społecznych i emocjonalnych ocen wobec ludzi, którzy potraktowali jego właściciela w nieuprzejmy sposób.

Nie bez przyczyny mówi się, że najlepszym przyjacielem człowieka są psy. Ratują ludzkie życie, bawią, są inteligentne i bezgranicznie wierne. To nie wszystko co potrafią. Zespół badaczy pod kierownictwem Kazuo Fujita - profesora psychologii poznawczej z Uniwersytetu Kioto w Japonii - udowodnił, że psy znają się na ludziach jak mało kto i posiadają niezwykła umiejętność "oceny charakteru" człowieka.

Okazuje się, że psy - podobnie jak my - wyrabiają sobie opinię o innych ludziach na podstawie obserwacji i... decydują, kto jest "w porządku", a kogo należy "trzymać" szczekaniem i warczeniem na dystans.

Chcesz żeby psy cię lubiły? Nie lekceważ ich właścicieli.Chcesz żeby psy cię lubiły? Nie lekceważ ich właścicieli. Fot. Shutterstock

Nie lubią cię psy? Nie lekceważ ich właścicieli

W badaniu właściciele psów - w towarzystwie swoich pupili - prosili dwóch badaczy o pomoc w otwarciu pojemnika. Podczas gdy jeden z badaczy stał i nie reagował na prośby, drugi pomagał albo odmawiał.

Następnie, każdy z badaczy wręczał czworonogom psie przysmaki. Zwierzęta były neutralne wobec naukowców, którzy udzielili pomocy ich właścicielowi. Natomiast wobec osób, które aktywnie odmówiły pomocy ich właścicielom, psy miały tendencję do zachowywania się mniej przychylnie i nieprzyjęcia od takiej osoby przysmaku.

Po raz pierwszy odkryliśmy, że psy dokonują społecznych i emocjonalnych ocen ludzi bez względu na ich bezpośredni interes.

- mówi prof. Fujita i dodaje:

To dowód na to, że psy są zdolne do społecznej współpracy.

A nam - jeżeli chcemy zdobyć sympatię psa sąsiada - pozostaje nielekceważenie go w obecności jego czworonoga.

Chcesz, żeby psy cię lubiły? Nie lekceważ ich właścicieli.Chcesz, żeby psy cię lubiły? Nie lekceważ ich właścicieli. Fot. Shutterstock

Badania zespołu profesora zostały opublikowane cenionym czasopiśmie naukowym Neuroscience and Biobehavioural Reviews.

To cię zainteresuje:

Przytulasz psa? Psi psycholog ostrzega: wydaje się nam, że okazujemy tym miłość, a jest zupełnie inaczej

Pies bohater: własną piersią zasłonił 16-latka i uchronił go przed kulami włamywaczy

Sprawdź się w QUIZIE: To najczęściej mylone rasy psów. A ty uważasz, że umiesz je rozpoznać? Wasza średnia 9/11

Więcej o:
Komentarze (47)
Psy szczekają albo łaszą się tylko do "wybranych", bo znają się na ludziach? Tak, a naukowcy znają powód
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hemafrodyta

  Oceniono 117 razy 71

  Bo czlowiekowi sie wydaje ze jest na wyzszym poziomie rozwoju niz pies. Otoz nie jest. Kiedy jest zimno czlowiek zdycha , pies zuje dalej. Czlowiek zdechnie z glodu a pies zawsze cos dla siebie wytropi. Pies ucieknie a czlowiek nie. Czlowiek wymysla duperele ktore nie maja zadnego znaczenia: komorki, filmy, gazety, wrogow, wojny itd.itd. Psu to nie jest potrzebne a przeciez zyje i jest szczesliwy na swoj psi sposob. Pies to stworzenie ktore udalo sie bogu w procesie stwarzania. czlowiek to zbedny odpad poprodukcyjny a jego jedynym celem istnienia jest destrukcja. To pisalem ja. Pies ktory pisze.

 • rodrigezoo

  Oceniono 54 razy 34

  Japońscy naukowcy mieszkają niedaleko od koreańskich i wietnamskich, więc może zejdą się oni do kupy i zaprzestaną wpieprzać mięso psów i kotów ...? Festiwal psiego mięsa , rzeź mądrych , czujących zwierząt. Zatoka delfinów- rzeź wysoko rozwiniętych ssaków- delfinów, zatoka zamienia się w czerwony basen z zarzynanymi zwierzętami. Co na to japońscy naukowcy ???Aaaa, tradycja....

 • alicia.online

  Oceniono 31 razy 29

  Każdy właściciel psa to wie. Ale w życiu codziennym jest to bardziej złożone, niż w warunkach eksperymentalnych Niemniej - na pewno warto przyjrzeć się zachowaniom naszych pupili, a dowiemy się czegoś o naszych znajomych....

 • iza1996

  Oceniono 36 razy 18

  Pies wyczuwa, że jesteś osobą godną zaufania, wyrażającą myśli prosto z mostu, bez owijania w bawełnę i kręcenia. Nie stanowisz zagrożenia ani dla niego ani dla jego Pana i pomimo, że nie widział Cię w relacji ze swoim opiekunem jesteś mu zwyczajnie obojętna lub okazuje Ci ograniczone zaufanie - "lubi Cię".

 • Gość: kay

  Oceniono 11 razy 9

  każdy właściciel psa mógłby to potwierdzić bez żadnych badań

 • Gość: pikuś

  Oceniono 21 razy 7

  Gdy obcy pies na mnie szczeka, a właściciel mówi uspokajająco, że on nie gryzie to ja się wtedy pytam: "a co zęby mu wypadły"?

 • gj61

  Oceniono 37 razy 3

  To mi przypomniało dawne doświadczenie radzieckich naukowców nad słuchem owadów:
  Radzieccy naukowcy uwiązali na nitce muchę i dali polecenie:
  - Mucha! letaj!
  Mucha zaczęła nerwowo latać uwiązana.
  Po tym oderwali musze skrzydło.
  - Mucha, letaj! - kazali.
  A mucha nic. kręci się tylko dookoł i nie lata.
  Wnioski z badań wyciągnięte przez radzieckich naukowców: Po oderwaniu skrzydła mucha straciła słuch!

 • supermarjan

  Oceniono 4 razy 2

  psy po eksperymecie juz nie potrzebne?
  to dawać je!
  polski Shame na wiejskiej cierpi na niedosyt intelektualny i baaaardzo chetnie podniesie średnią.

 • pierwsze_all

  Oceniono 54 razy 2

  Bzdura. Jak naukowcy wytłumaczą zatem fakt, że jak idę obok płotu, pies na mnie nie szczeka, a jak za chwilę idzie ktoś inny, wtedy szczeka - gdy ani ja, ani ta druga osoba NIGDY nie miała styczności z właścicielem. Dlaczego psy w schronisku na jedną osobę reaguję inaczej niż na inną - tu jeszcze trudniej mówić o właścicielu i wzajemnych relacjach.
  Mnie akurat wszystkie zwierzęta nazwijmy to "lubią", a ja do większości ludzi odnoszę się z jednakową rezerwą i asertywnością powodującą mówienie "nie" bez ogródek. Większość ludzi mnie nie lubi, na ich psy nie przekłada się to w ŻADEN sposób, a wręcz odwrotnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX