Łysi mężczyźni bardziej pociągają kobiety. Teraz potwierdzają to nawet naukowcy

Bardziej pociągający, bardziej dominujący i bardziej pewni siebie. Jak jeszcze postrzegani są łysi mężczyźni? Na to pytanie próbował odpowiedzieć zespół badaczy, kierowany przez doktora Alberta Mannesa.

Wielu mężczyznom wydaje się, że by być uważanym za "prawdziwego" amanta, dobrze jest posiadać bujną czuprynę. Niektórzy panowie mają wręcz wiele kompleksów na punkcie łysienia, a pojawiające się zakola traktują jako zbliżający się koniec swojej atrakcyjności fizycznej. 

Tymczasem okazuje się, że że łysi mężczyźni postrzegani są przez wiele kobiet jako bardziej męscy, zdecydowani i atrakcyjni. Udowadniają to badacze z Uniwersytetu Pensylwania, którzy przeprowadzili badania na ten temat wśród studentów. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Social Psychological and Personality Science.

Bez włosów, bez kompleksów

Studenci obu płci zostali poproszeni o dokonanie oceny zdjęć mężczyzn łysych i owłosionych w trzech kategoriach: atrakcyjności, pewności siebie i dominacji. Wyniki  były dość jednoznaczne - we wszystkich trzech kategoriach zdecydowanymi zwycięzcami okazali się mężczyźni bez włosów.

Jason StathamJason Statham Jason Statham

Respondenci oceniali, że zarówno naturalnie łysi mężczyźni jak i ci pozbawieni włosów w Photoshopie, wyglądają na bardziej męskich i dominujących niż mężczyzn z włosami.

Z czego to wynika? Naukowcy tłumaczą to m.in. tym, że ogolone głowy są charakterystyczne dla mężczyzn, którzy wykonują "typowo" męskie zawody, w których liczy się siła i dominacja.

W badaniu stwierdzono również, że łysi mężczyźni - postrzegani jako bardziej pewni siebie i stanowczy - mogą lepiej radzić sobie podczas negocjacji, być bardziej przekonujący i ujmujący.

Janusz ChabiorJanusz Chabior KAPIF.pl

Poza wymienionymi "zaletami" bycia łysym, z badań wynikało też, że mężczyźni bez włosów postrzegani są jako starsi średnio o cztery lata niż w rzeczywistości.

książę Williamksiążę William Fot. Matt Dunham/AP/Agencjagazeta

Choć o gustach się nie dyskutuje, to trudno nie zgodzić się z wynikami badań. Łysi panowie mają w sobie coś pociągającego...

Zinedine ZidaneZinedine Zidane RAFAEL MARCHANTE/REUTERS

Który łysiejący mężczyzna jest Waszym ulubieńcem?

To cię zainteresuje:

Teściowa i synowa, konflikt nie do pogodzenia? "Zwykle wtrącają się osoby, które nie mają własnego życia"

Znana dziennikarka pokonała raka piersi i apeluje: Pomagajcie, jak umiecie, czasem wystarczy po prostu być

Sprawdź się w QUIZIE: Te ubrania były popularne w PRL, dziś trochę o nich zapomnieliśmy. Wiesz, o co pytamy? Wasza średnia 9/13

Więcej o: