Martyna Wojciechowska dostała swoją lalkę Barbie. Jako jedyna Polka została uznana za "żywą legendę"

Z okazji międzynarodowego Dnia Kobiet firma Mattel postanowiła uhonorować wybitne przedstawicielki płci pięknej, tworząc serię stylizowanych na nie lalek Barbie. W tym prestiżowym gronie znalazła się jedna Polka - Martyna Wojciechowska.

Malarka Frida Kahlo, snowboardzistka Chloe Kim, pilotka i poetka Amelia Earhart, matematyczka Katherine Johnson i "nasza" dziennikarka, podróżniczka i feministka Martyna Wojciechowska. Co łączy wszystkie te kobiety? Są znanymi na całym świecie i podziwianymi kobietami.

Każda z nich zapisała się w historii z innego powodu, ale wszystkie (oraz kilka innych) zostały właśnie uhonorowane w wyjątkowy sposób. Jeden z największych producentów zabawek na świecie postanowił stworzyć serię czternastu lalek Barbie o wyglądzie bohaterek, która ma równocześnie uczcić międzynarodowy Dzień Kobiet. Serię nazwano "sheroes", czyli "kobiece bohaterki" (połączenie angielskich słów "she" - ona - i "hero" - bohater).

Dziewczynki mogą być kim chcą

- Bawiąc się Barbie dziewczynki zawsze mogły wcielać się w różne role czy zawody. Jesteśmy podekscytowani tym, że w ten sposób możemy przypomnieć im, że mogą być kim chcą - mówi wiceprezes firmy Mattel, Lisa McKnight.

Obok pracującej dla NASA matematyczki czy jednej z najsłynniejszych artystek na świecie, za wzór dla dziewczynek marka uznała też Martynę Wojciechowską. We wtorek 6 marca w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbyła się polska premiera lalki wyglądającej jak podróżniczka.

Dziennikarka, która na prezentację przyszła z córką, nie kryła radości z tego, że stała się jedną z "sheroes".

Taki tytuł otrzymałam dziś od firmy Mattel, za inspirowanie Kobiet i Dziewczynek w Polsce i na świecie do tego, by odważyły się marzyć i spełniać swoje marzenia. To niezwykłe wyróżnienie

Lalka Barbie inspirowana Martyną WojciechowskąLalka Barbie inspirowana Martyną Wojciechowską Fot. AKPA

3 Lalki z serii "Inspirujące Kobiety" mają trafić do masowej produkcji i sprzedaży na całym świecie - to te stylizowane na Fridę Kahlo, Amelię Earhart i Katherine Johnson. Mattel nie podaje jeszcze, kiedy dokładnie zabawki trafią na sklepowe półki, ale obiecuje, że do każdej będzie dołączona "edukacyjna informacja" o kobiecie, na której był wzorowany wygląd Barbie.

Oprócz Martyny Wojciechowskiej i wyżej wymienionych kobiet marka stworzyła również zabawkową wersję m.in. reżyserki "Wonder Woman" Patty Jenkins, ekolożki Bindi Irwin, która podobnie jak jej zmarły mąż, Steve Irwin, zajmuje się dzikimi zwierzętami, oraz aktorki Emmy Rossum, a także modelki plus size Ashley Graham.

Zobacz też:

Więcej o: