Martyna Wojciechowska dostała swoją lalkę Barbie. Jako jedyna Polka została uznana za "żywą legendę"

Z okazji międzynarodowego Dnia Kobiet firma Mattel postanowiła uhonorować wybitne przedstawicielki płci pięknej, tworząc serię stylizowanych na nie lalek Barbie. W tym prestiżowym gronie znalazła się jedna Polka - Martyna Wojciechowska.

Malarka Frida Kahlo, snowboardzistka Chloe Kim, pilotka i poetka Amelia Earhart, matematyczka Katherine Johnson i "nasza" dziennikarka, podróżniczka i feministka Martyna Wojciechowska. Co łączy wszystkie te kobiety? Są znanymi na całym świecie i podziwianymi kobietami.

Każda z nich zapisała się w historii z innego powodu, ale wszystkie (oraz kilka innych) zostały właśnie uhonorowane w wyjątkowy sposób. Jeden z największych producentów zabawek na świecie postanowił stworzyć serię czternastu lalek Barbie o wyglądzie bohaterek, która ma równocześnie uczcić międzynarodowy Dzień Kobiet. Serię nazwano "sheroes", czyli "kobiece bohaterki" (połączenie angielskich słów "she" - ona - i "hero" - bohater).

Dziewczynki mogą być kim chcą

- Bawiąc się Barbie dziewczynki zawsze mogły wcielać się w różne role czy zawody. Jesteśmy podekscytowani tym, że w ten sposób możemy przypomnieć im, że mogą być kim chcą - mówi wiceprezes firmy Mattel, Lisa McKnight.

Obok pracującej dla NASA matematyczki czy jednej z najsłynniejszych artystek na świecie, za wzór dla dziewczynek marka uznała też Martynę Wojciechowską. We wtorek 6 marca w warszawskim Muzeum Etnograficznym odbyła się polska premiera lalki wyglądającej jak podróżniczka.

Dziennikarka, która na prezentację przyszła z córką, nie kryła radości z tego, że stała się jedną z "sheroes".

Taki tytuł otrzymałam dziś od firmy Mattel, za inspirowanie Kobiet i Dziewczynek w Polsce i na świecie do tego, by odważyły się marzyć i spełniać swoje marzenia. To niezwykłe wyróżnienie

Lalka Barbie inspirowana Martyną WojciechowskąLalka Barbie inspirowana Martyną Wojciechowską Fot. AKPA

3 Lalki z serii "Inspirujące Kobiety" mają trafić do masowej produkcji i sprzedaży na całym świecie - to te stylizowane na Fridę Kahlo, Amelię Earhart i Katherine Johnson. Mattel nie podaje jeszcze, kiedy dokładnie zabawki trafią na sklepowe półki, ale obiecuje, że do każdej będzie dołączona "edukacyjna informacja" o kobiecie, na której był wzorowany wygląd Barbie.

Oprócz Martyny Wojciechowskiej i wyżej wymienionych kobiet marka stworzyła również zabawkową wersję m.in. reżyserki "Wonder Woman" Patty Jenkins, ekolożki Bindi Irwin, która podobnie jak jej zmarły mąż, Steve Irwin, zajmuje się dzikimi zwierzętami, oraz aktorki Emmy Rossum, a także modelki plus size Ashley Graham.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (50)
Martyna Wojciechowska dostała swoją lalkę Barbie. Jako jedyna Polka została uznana za "żywą legendę"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kataryniarski

  Oceniono 72 razy 68

  A czy to prawda, ze z okazji dnia kobiet, producent GREMLINÓW ma zrobić limitowaną serię: PAWŁOWICZ< SOBECKA< SZYDŁO?

 • saviour

  Oceniono 45 razy 31

  Prawaki zaczną kwiczeć z bulu dópy za 3.2.1....
  A lalek w tej serii jest tylko 12!
  To ogromny zaszczyt dla Wojciechowskiej, ale też dla wszystkich przyzwoitych Polaków.
  PiS robi wszystko, żebyśmy (i reszta świata) myśleli że jesteśmy w mniejszości!
  Ale to nie Pawłowicz, ani Szczypińska ani inna Przyłębska będą pamietane - chyba tylko jako zakłamane ladacznice i kolaborantki polskich putinowców.
  To jest super wiadomość. Gratulacje.

 • zocha688

  Oceniono 49 razy 31

  Świetny pomysł, brawo Mattel.

 • bigfisher

  Oceniono 31 razy 17

  Gratulacje dla Pani Martyny, że została doceniona i dostrzeżona w świecie.

  Co do firmy Mattel... to jej lalki wyrządziły tyle szkody w umysłach dziewczynek, że długo im zejdzie na odkręcaniu stereotypu głupiej i płytkiej laleczki zainteresowanej wyłącznie ciuszkami i brokatem w dodatku o nierealnych kształtach od których dziewczynki mogą się nabawić kompleksów.

 • Gość: YORK

  Oceniono 15 razy 11

  Brawo! Szczere gratulacje !

 • Gość: fc

  Oceniono 15 razy 11

  No to naprawdę coś... jestem pod wrażeniem, Martyna dla mojej córy.

 • Gość: JK

  Oceniono 7 razy 7

  Bindi Irwin jest córką Steva Irwina, nie żoną...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX