Do niecodziennego odkrycia doszło 21 stycznia. Tego dnia Tonya Illman razem z rodziną wybrała się na spacer po plaży. Podczas przechadzki kobieta zauważyła wystającą z biało-złotego piasku główkę szklanej butelki. Przypadkowe znalezisko - chociaż całe w piachu - tak bardzo spodobało się kobiecie, że od razu postanowiła ozdobić nim półkę swojej biblioteczki.
Podczas powrotu do domu jeden z członków rodziny zauważył, że w butelce znajduje się coś co przypomina dziwnego, długiego i cienkiego papierosa. Okazało się, że "dziwny papieros" to zwinięty w rulon kawałek papieru przewiązany kawałkiem sznurka.
Nikt nie miał wątpliwości, że w butelce znajduje się wiadomość. Niestety list był zbyt mokry żeby go wyjąc, dlatego Tonya osuszyła butelkę w piekarniku. Dopiero wtedy była w stanie bezpiecznie wyjąć tajemniczą zawartość butelki. List wyglądał na bardzo stary i był napisany w języku niemieckim.
Okazał się, że list znajduje się w wodzie od 12 czerwca 1886 roku. Z jego treści dowiadujemy się, że nieznajomy nadawca prosi w liście znalazcę o podanie szczegółowych danych na temat miejsca, do którego dotarła butelka.
Tonya przekazała wiekowe znalezisko do placówki Muzeum Morskiego, które zwróciło się - z prośbą o pomoc w ustaleniu możliwego pochodzenia listu - do kolegów po fachu z Niemiec.
Okazało się, że list w butelce - podobnie jak setki innych podobnych wiadomości zamkniętych w butelkach - został wyrzucony z niemieckiego okrętu płynącego do Indii. Była to cześć eksperymentu, który miał odpowiedzieć na pytania dotyczące prądów oceanicznych.
Znalazczyni butelki wciąż nie może uwierzyć w to, co się stało.
To było najbardziej niezwykłe wydarzenie w moim życiu. I pomyśleć, że ta butelka nie została przez nikogo znaleziona przez 132 lata i zachowała się w idealnym stanie, pomimo działań czynników atmosferycznych. Wciąż z wrażenia trzęsą mi się ręce.
- opowiada Tonya.
Butelka, razem z zawartością, już została włączona do części ekspozycji w Western Australian Museum.
To cię zainteresuje:
Sprawdź się w QUIZIE: Nie rozwiążesz tego quizu, jeśli nie świętowałeś Dnia Kobiet w PRL