Dostałaś mniej, bo jesteś dziewczynką - usłyszała. Jak dzieci zareagowały na problem równości płac?

Dzieci w wieku przedszkolnym w kilka chwil uporały się z problemem równości płac, z którym dorośli wciąż nie potrafią sobie poradzić. Pokazuje to dobitnie filmik zrealizowany przez norweski związek zawodowy.

- Powodem, dla którego dostałaś mniej słodyczy od Thomasa, jest fakt, że jesteś dziewczynką - usłyszała rozczarowana Molly, która za wykonanie wspólnie z chłopcem tego samego zadania - podobne jak inne dziewczynki, które brały udział w zadaniu - dostała o połowę mniejszą nagrodę, chociaż oboje pracowali po równo.

Niestety, niesprawiedliwość, której doświadczyła dziewczynka, każdego dnia spotyka miliony kobiet na całym świecie. Właśnie o tym problemie - równości płac - opowiada  filmik udostępniony na Facebooku przez norweski związek zawodowy pracowników sektora finansowego Finansforbundet. Filmik powstał specjalnie z okazji Dnia Kobiet.

Zobacz wideo Proste pomysły na szybkie prezenty na Dzień Kobiet

Każdemu według... płci

Podczas ponad dwuminutowego materiału poproszono dzieci w wieku szkolnym, żeby w parach - chłopiec i dziewczynka - wspólnie posegregowali rozrzucone piłki. Pod koniec zadania dzieci miały zamknąć oczy i wystawić ręce po nagrodę.

Po wręczeniu "zapłat" w postaci pucharków wypełnionych słodyczami chwilowa dziecięca radość zamieniła się w niezręczną ciszę i pytające spojrzenia. Pucharki dziewczynek były wypełnione słodyczami tylko do połowy, a chłopców były pełne. Jak z problemem poradzili sobie najmniejsi?

Chłopcy i dziewczynki jednogłośnie zgodzili się, że nagrody za wykonanie zadania są niesprawiedliwe i bardzo krzywdzące.

To niesprawiedliwe! Wykonaliśmy taką samą pracę, a dostaliśmy za to mniej.

- mówi jedna z dziewczynek. 

Zrobiła to tak samo dobrze, jak ja, więc powinniśmy dostać tyle samo.

- uważa jeden z chłopców. Zapytany dlaczego, odpowiada:

Bo to niesprawiedliwe. Nie ma różnic pomiędzy chłopcami i dziewczynkami.

Chłopcy poruszeni niesprawiedliwością oddali część swoich nagród tak, aby pucharki z nagrodami były takie same.

Filmik zdobył dużą popularność w mediach społecznościowych. Ponad trzy miliony udostępnień, dziesiątki tysięcy reakcji i prawie 150 tys. ponownych udostępnień. Nie zabrakło też komentarzy.

Mam takie marzenie na Dzień Kobiet, żeby moja córka myślała, że to już pieśń przeszłości
Tak było, jest i będzie, ale uważam, że nigdy nie jest za późno, żeby spróbować to zmienić.
Superfilmik! Powinien obejrzeć go każdy dyrektor!

To cię zainteresuje:

Sprawdź się w QUIZIE: Masz trzy słowa, musisz rozpoznać znane kobiety. Uda ci się? Wasza średnia 11/15

Więcej o: