Dostałaś mniej, bo jesteś dziewczynką - usłyszała. Jak dzieci zareagowały na problem równości płac?

Dzieci w wieku przedszkolnym w kilka chwil uporały się z problemem równości płac, z którym dorośli wciąż nie potrafią sobie poradzić. Pokazuje to dobitnie filmik zrealizowany przez norweski związek zawodowy.

- Powodem, dla którego dostałaś mniej słodyczy od Thomasa, jest fakt, że jesteś dziewczynką - usłyszała rozczarowana Molly, która za wykonanie wspólnie z chłopcem tego samego zadania - podobne jak inne dziewczynki, które brały udział w zadaniu - dostała o połowę mniejszą nagrodę, chociaż oboje pracowali po równo.

Niestety, niesprawiedliwość, której doświadczyła dziewczynka, każdego dnia spotyka miliony kobiet na całym świecie. Właśnie o tym problemie - równości płac - opowiada  filmik udostępniony na Facebooku przez norweski związek zawodowy pracowników sektora finansowego Finansforbundet. Filmik powstał specjalnie z okazji Dnia Kobiet.

Zobacz wideo Proste pomysły na szybkie prezenty na Dzień Kobiet

Każdemu według... płci

Podczas ponad dwuminutowego materiału poproszono dzieci w wieku szkolnym, żeby w parach - chłopiec i dziewczynka - wspólnie posegregowali rozrzucone piłki. Pod koniec zadania dzieci miały zamknąć oczy i wystawić ręce po nagrodę.

Po wręczeniu "zapłat" w postaci pucharków wypełnionych słodyczami chwilowa dziecięca radość zamieniła się w niezręczną ciszę i pytające spojrzenia. Pucharki dziewczynek były wypełnione słodyczami tylko do połowy, a chłopców były pełne. Jak z problemem poradzili sobie najmniejsi?

Chłopcy i dziewczynki jednogłośnie zgodzili się, że nagrody za wykonanie zadania są niesprawiedliwe i bardzo krzywdzące.

To niesprawiedliwe! Wykonaliśmy taką samą pracę, a dostaliśmy za to mniej.

- mówi jedna z dziewczynek. 

Zrobiła to tak samo dobrze, jak ja, więc powinniśmy dostać tyle samo.

- uważa jeden z chłopców. Zapytany dlaczego, odpowiada:

Bo to niesprawiedliwe. Nie ma różnic pomiędzy chłopcami i dziewczynkami.

Chłopcy poruszeni niesprawiedliwością oddali część swoich nagród tak, aby pucharki z nagrodami były takie same.

Filmik zdobył dużą popularność w mediach społecznościowych. Ponad trzy miliony udostępnień, dziesiątki tysięcy reakcji i prawie 150 tys. ponownych udostępnień. Nie zabrakło też komentarzy.

Mam takie marzenie na Dzień Kobiet, żeby moja córka myślała, że to już pieśń przeszłości
Tak było, jest i będzie, ale uważam, że nigdy nie jest za późno, żeby spróbować to zmienić.
Superfilmik! Powinien obejrzeć go każdy dyrektor!

To cię zainteresuje:

Sprawdź się w QUIZIE: Masz trzy słowa, musisz rozpoznać znane kobiety. Uda ci się? Wasza średnia 11/15

Więcej o:
Komentarze (51)
Dostałaś mniej, bo jesteś dziewczynką - usłyszała. Jak dzieci zareagowały na problem równości płac?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • black.blue

  Oceniono 64 razy 38

  Jeśli faktycznie kobiety zarabiają mniej za tę samą pracę (tak samo wykonywaną, tak samo wydajną i kreatywną), to oznacza ni mniej ni więcej, tylko że zarządy firm składają się z kretynów.
  Zamiast płacić więcej mężczyznom bez żadnego uzasadnienia, powinni zatrudniać wyłącznie kobiety - przecież to czysta oszczędność!

 • Gość: Beata

  Oceniono 25 razy 15

  Ludzie sa obrzydliwi.Dorosli ludzie.Widzialam filmik.Chlopcy byli wyraznie zawstydzeni wyroznieniem ich.Ladny filmik,ale co z tym zrobimy?

 • matts06

  Oceniono 32 razy 10

  Jedna rzecz, to są dzieci norweskie, a wiadomo, że społeczeństwo norweskie ogólnie jest bardzo równościowe. Ciekaw jestem jak takie badanie wyszłoby wśród dzieci polskich, bo śmiem twierdzić, że nie tak ładnie i pięknie jak na tym filmiku. Jednak dzieci w tym wieku przejmują już pewne wzorce rodziców, kultury, etc., a w Polsce jest jak jest.

 • true_lysander

  Oceniono 28 razy 6

  Najpierw należałoby policzyć dokładnie, ile kto pozbierał piłek, a dopiero potem zapytać, ile się komu należy cukierków. Doskonale wiemy, że sam fakt delegowania grupy osób do pracy nie oznacza, że każda z tych osób "zbierze tyle samo piłek". Już to kiedyś przerabialiśmy, że "czy się stoi, czy się leży, tysiak w kieszeń się należy"... po równo.

 • nacho66

  Oceniono 24 razy 4

  BNo to ja mam pytanie. Dlaczego wszyscy piłkarze tej samej drużyny mają różne pensje? Przecież grają dla tego samego pracodawcy, w tych samych meczach, dążą do tych samych celów, wygrywają i przegrywają razem. Dlaczego?

  Autorzy tego filmu nie mówią jakie były de facto wyniki zadania (ile każde dziecko wrzuciło piłek, albo w jakim czasie). Nie wiemy jakie każde dzieko ma umiejętności i 'doświadczenie' w zbieraniu piłek. Czy któreś z nich miało przeważający wpływ na wykonanie zadania i czy, czerpiąc z doświadczenia, pomagało temu dziecku, które wykonywało zadanie mniej dokładnie lub wolniej. Ile dni każde z tych dziecko wcześniej wykonywało to zadania dla tego, ehem, zleceniodawcy/pracodawcy. Wreszcie jaka była zachęta dla każdego z nich do przyjechania u wykonania tego zadania.

  Brzmi absurdalnie? Oczywiście - bo nie da się porównać sceny przedstawionej na filmie do realiów pracy czy kariery dorosłych ludzi. Zmiennych wpływających na płacę jest zbyt dużo aby móc to uprościć w taki sposób. Film jest może słodziutki, ale pod względem merytoryki - idiotyczny

 • myan

  Oceniono 4 razy 2

  I to jest związek zawodowy, panie Duda ....

 • ltte

  Oceniono 3 razy 1

  Dawać więcej kobiecie za tę samą pracę? A po co? Wystarczy zwolnić mężczyznę. ;-)

 • kimdongun

  Oceniono 21 razy 1

  W Norwegii pewnie kobiety tłuką mężczyzn jak ci przesolą zupę.
  Zwłaszcza narciarki biegowe.

 • cassius769

  Oceniono 2 razy 0

  taka brudna propaganda ze az sie rzygac chce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX