Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety na "jedynkę" albo "dwójkę"? Naukowe wyjaśnienie

Wiele osób pijących kawę zauważa pewną zależność. Po aromatycznej filiżance kawy od razu czują, że muszą się załatwić i zwykle to uczucie zapowiada dłuższe "posiedzenie" w toalecie. Dlaczego tak się dzieje?

Na niektórych kawa działa moczopędnie, u innych bardziej pobudza perystaltykę (ruchy) jelit. To, który efekt odczuwamy bardziej, zależy od naszego organizmu. Są też oczywiście tacy, na których picie tego napoju nie ma żadnego wpływu.

Dlaczego kawa może wywoływać taki efekt? Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź naukowcy pracujący w brytyjskim szpitalu Royal Hallamshire Hospital. W tym celu badacze S. Brown, P. Cann i N. Read przeprowadzili ankietę wśród ochotników obojga płci.

Z zebranych przez nich danych wynika, że ludzie mają różne doświadczenia z piciem kawy i jej wpływem na chęć wypróżnienia się. Jednak taki "objaw" zadeklarowało w sumie 29 proc. ankietowanych, z czego aż 63 proc. stanowiły kobiety.

Dzięki przepytywaniu ochotników badacze ustalili również, że to uczucie pojawia się u ludzi niezależnie od tego, czy piją "normalną" kawę, czy jej bezkofeinową wersję.  Wyjaśnienie sugerujące, że to właśnie ten alkaloid odpowiada za pobudzenie jelit do pracy, zostało więc odrzucone.

Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że picie kawy stymuluje uwalnianie hormonu zwanego gastryną. Ten z kolei pobudza żołądek do wytwarzania większej ilości soków żołądkowych i zwiększa aktywność ruchową okrężnicy. To zaś może - u jednych bardziej, u innych mniej - pobudzać perystaltykę jelit i w konsekwencji sprawić, że czujemy potrzebę wypróżnienia się.

Moczopędna kofeina

A co z tymi, którzy po wypiciu kawy czują, że muszą szybko opróżnić pęcherz? To już kwestia zawartości kofeiny. Ten alkaloid jest stymulantem, a te generalnie zwiększają produkcję moczu. Przez to możesz biegać do toalety częściej i w konsekwencji nieco się odwodnić (co z kolei może prowadzi do zatwardzenia). 

Mimo to nie na wszystkich kawa działa moczopędnie. Z przeprowadzonych w 2002 roku badań wynika, że ci, którzy piją ją regularnie, mają większą tolerancję, dzięki czemu nie muszą tak często oddawać moczu - nawet po wypiciu 2-3 filiżanek w ciągu dnia.

Zobacz też:

Zobacz wideo
Więcej o: