Chcesz uniknąć chorób serca? Pij codziennie... kawę. I to nie jedną. Naukowcy podali idealną liczbę filiżanek

Według najnowszych badań, opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, kawa ma dobroczynny wpływ na pracę serca. Ile filiżanek dziennie trzeba wypić "na zdrowie"?

Kawa, najczęściej wypijany napój na świecie, dodaje energii, a według kardiologów wydłuża nawet życie. Potwierdza to kolejne badanie, tym razem przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sao Paulo, pod kierownictwem doktor Andrei Mirandy.

Jej zespół w trakcie badań zauważył, że duża ilość kawy wypitej w ciągu dnia zmniejsza ryzyko zwapnień naczyń wieńcowych. Tym samym może zapobiec miażdżycy i chorobom niedokrwiennym serca. Wyniki badań opublikowało Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Kawa. Napój życia?

W badaniu wzięło udział ponad 4400 mieszkańców Sao Paulo w wieku od 35 do 74 lat. Podczas analizy diety badanych okazało się, że prawie wszyscy pili kawę z kofeiną. Ponad połowa stwierdziła, że dziennie wypija dwie filiżanki kawy, a około 12 proc. - więcej niż trzy.

Jednocześnie tomografia komputerowa tętnic wykazała, że około 10 proc. badanych miało wysokie zwapnienie tętnicy wieńcowej (co prowadzi m.in. do miażdżycy tętnic). Jaki wpływ na wyniki tomografii tętnic miało picie kawy?

Ile pić kawy?

Naukowcy odkryli, że osoby z wysokim zwapnieniem tętnicy w ciągu dnia wypijali mniej kawy. U osób, które piły co najmniej trzy kawy dziennie, sytuacja była odwrotna - ich tętnice były mniej zwapnione.

Podczas badań zaobserwowaliśmy, że picie nie mniej niż trzech filiżanek kawy w ciągu dnia zmniejszało ryzyko zwapnień naczyń wieńcowych.

Jeszcze lepsze wyniki mieli amatorzy kawy, którzy wypijali więcej niż trzy filiżanki w ciągu dnia. Dr Miranda podkreśla jednak, że optymalną ilością kawy będą właśnie trzy filiżanki dziennie.

Nie wiadomo, czy picie czterech lub pięciu filiżanek dziennie przyniesie jeszcze więcej korzyści.

- przyznaje dr Miranda i zaznacza, że z kawą nie należy też przesadzać.

Jednocześnie naukowcy nie mają stuprocentowej pewności, co w kawie przyczynia się do poprawy pracy serca. Czy jest to kofeina, a może właściwość któregoś z przeciwutleniaczy zawartych w napoju? Badania w tej materii wciąż trwają.

To cię zainteresuje:

Sprawdź się w QUIZIE: Myślisz, że o porach roku wiesz wszystko? Tak ci się tylko wydaje. Już 3. pytanie jest wyzwaniem. Wasza średnia 7/10

Więcej o: