Jak często powinniśmy prać ręczniki? Mikrobiolog: o wiele częściej, niż robi to większość z nas

Skoro w ręcznik wycieram już umyte, a więc czyste ciało, to on sam również nie powinien być brudny, prawda? Niestety, ale jest to błędne myślenie. Mikrobiolog wyjaśnia, jak często powinniśmy prać ręczniki.

Dla nikogo nie powinno być niespodzianką, że ręczniki, które wiszą w łazience i którymi wycieramy się nawet kilka razy dziennie, są pełne bakterii. Nie tylko "naszych", ale również tych z toalety. Oprócz nich, na powierzchni ręczników gromadzą się jednak też inne "paskudztwa" - grzyby, resztki śliny, moczu i ekskrementów oraz martwy naskórek.

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni?

Do tego są prawie cały czas wilgotne i wiszą w zazwyczaj ciepłym pomieszczeniu. Dla mikrobów to więc idealne środowisko do życia i intensywnego rozmnażania się. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć kontaktu z nimi i nie narażać się na ewentualne infekcje (zwłaszcza, jeśli łazienkę dzielimy z kimś chorym) czy wypryski na skórze, trzeba je odpowiednio często prać i wymieniać na świeże.

Serwis Business Insider poprosił o radę w tej kwestii mikrobiologa i patologa z New York University School of Medicine, Philipa Tierno. Specjalista, zapytany o to, jak często należy prać ręczniki, udziela precyzyjnej odpowiedzi.

Jeśli jesteś w stanie wysuszyć go całkowicie po każdym użyciu, trzy razy to maksimum. Wilgotny ręcznik to prawdziwa wylęgarnia mikrobów

Warto podkreślić, że mikrobiologowi chodzi o trzy użycia ręcznika, a nie dni. Jeśli więc bierzesz prysznic albo myjesz twarz dwa razy dziennie, powinieneś wymieniać ręcznik na świeży w zasadzie codziennie. To samo dotyczy ręczników do rąk, które - zgodnie z jego zaleceniem - powinno się w takim razie zmieniać nawet kilka razy dziennie.

Gronkowiec, pryszcze i infekcje

Tierno dodaje, że "jeśli ręcznik wydziela zapach, to oznacza, że namnażają się na nim mikroby, więc powinien zostać wyprany". Czy w takim razie rzadsza wymiana ręczników na nowe może zaszkodzić zdrowiu?

- Trudno powiedzieć, czy to, co znajduje się na twoim ręczniku, może zrobić ci coś złego. Ale jeśli dzielisz go z innymi, wchodzisz w kontakt z mikroorganizmami, do których twoje ciało nie jest przyzwyczajone - np. gronkowcem złocistym. To może się skończyć pryszczami albo infekcją - wyjaśnia.

- Chodzi o to, by być świadomym i rozważnym - podsumowuje. A jeśli obawiasz się, że częste pranie ręczników szybko je zniszczy i sprawi, że będą szorstkie, tu znajdziesz kilka rad, jak temu zapobiec.

Więcej o: