Gdy twój pies jest zestresowany, ma problemy ze snem. Naukowcy tłumaczą, czemu zwierzaki nie mogą wypocząć

Nie możecie zasnąć po stresującym dniu? Cóż, nie jesteście osamotnieni. Okazuje się bowiem, że stres i problemy mogą mieć negatywny wpływ także na nocny wypoczynek waszych psów.

Węgierscy naukowcy monitorowali organizmy śpiących psów w ramach badań nad tym, jaki wpływ na nocny wypoczynek mają pozytywne i negatywne doświadczenia czworonogów. Ich wyniki opublikowano w magazynie naukowym The Royal Society.

Dobre wspomnienia z minionego dnia to np. zabawa z właścicielem czy głaskanie przez niego. Nieprzyjemne przeżycia mogą dotyczyć odłączenia od właściciela (np. wtedy, gdy ten idzie do pracy).

Masz dość uciążliwego szczekania swojego psa? Behawiorystka daje konkretne rady, jak z tym skończyć

Czy twój pupil jest w grupie ryzyka?

Pierwsze wnioski wyciągnięte z badań nie dotyczyły jeszcze jakości wypoczynku. Okazało się bowiem, że na poziom stresu u psów wpływa ich osobowość. Radosne i skłonne do zabawy czworonogi lepiej radzą sobie z trudnymi sytuacjami. Na długotrwały stres dużo bardziej narażone są psy nieśmiałe i spokojne.

Faza REM

Właściwe testy sprawdzały, jak długo u poszczególnych czworonogów trwa faza REM. To właśnie w tej fazie pojawiają się marzenia senne. To również czas, kiedy mózg aktywnie wypoczywa oraz zapamiętuje informacje, z którymi zetknął się w ciągu dnia.

W fazie tej występuje atonia mięśni szkieletowych – oznacza to, że organizm jest niezdolny do jakiegokolwiek poruszania się. Co ciekawe, podczas takiego snu pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych oraz przyspieszone bicie serca. Choć w fazie REM dochodzi do uporządkowania nabytych informacji, to w fazie snu głębokiego, organizm regeneruje się i odzyskuje energię.

Czworonogi, które podczas dnia były szczególnie narażone na stres, zasypiały szybciej niż te zrelaksowane. Ich sen wiązał się jednak z mniejszym relaksem, ponieważ dłużej przebywały w fazie REM, a także szybciej się budziły.

Czujny sen

Według naukowców sen zestresowanych psów jest dużo bardziej czujny – jakby ich organizm chciał być zawsze przygotowany na mogące pojawić się niebezpieczeństwo. Faza snu głębokiego jest u nich krótsza, ponieważ organizm, który się w niej obudził, może być dużo bardziej zdezorientowany i wolniej reagować na bodźce płynące ze świata zewnętrznego niż organizm obudzony w fazie REM.

Zestresowane psy, zamiast się wysypiać, znajdują się więc w stanie podobnym do czuwania, w którym pełna regeneracja nie jest możliwa. Według naukowców podobne zachowania można zaobserwować u ludzi, zwłaszcza tych przechodzących choroby.

Jeśli więc chcesz zadbać o spokojny sen swojego psiego przyjaciela, zapewnij mu w ciągu dnia dawkę pozytywnych emocji i zminimalizuj traumatyczne doświadczenia. Wyspany pies będzie łagodniejszy i bardziej skory do zabaw. 

To też może cię zainteresować:

"To nie poczucie winy". Psia behawiorystka tłumaczy, co tak naprawdę oznacza "skruszona" mina twojego pupila

Pies w sypialni tak, ale wspólny sen odpada. Naukowcy: spanie z psem ma zły wpływ na człowieka

Więcej o: