Akcja Nasz Chleb Powszedni została przygotowany przez organizację Chlebem i Solą we współpracy z Otwarta Rzeczpospolita. Jej celem jest przeciwdziałanie ksenofobii i antysemityzmowi oraz budowanie społeczeństwa wolnego od uprzedzeń. W akcji wzięło udział pięć osób, które w Polsce są najbardziej narażone na wykluczenie i codziennie spotykają się z brakiem tolerancji.
Kamil jest gejem, Andrzej Żydem, Rosa uciekła do Polski z Kongo, Salam jest muzułmaninem, a Radwan uchodźcą z Syrii. Poznali się dopiero w jednej z osiedlowych piekarni, gdzie wspólnie upiekli chleb.
Klienci, którzy tego dnia kupowali pieczywo, po zakupach zostali zaproszeni na zaplecze piekarni. Jakie były ich reakcje, kiedy dowiadywali się, że chleb upiekł gej albo muzułmanin? Czy chleb przygotowany przez bohaterów akcji czymś się różnił?
Zobaczcie nagranie pt. Nasz Chleb Powszedni.
Reakcje były różne. Niektórzy wdawali się w dyskusje na tematy religijne i nie byli przychylni uczestnikom eksperymentu.
Jeden z bohaterów przedstawił się: Mam na imię Kamil, jestem gejem i przygotowałem dzisiaj chleb. W odpowiedzi jeden z klientów piekarni odpowiedział:
Bóg stworzył Adama i Ewę i oni powinni się kochać, a nie facet z facetem.
Inni twierdzili, że to bez znaczenia, kto przygotował chleb.
Dla mnie to bez różnicy. Człowiek jest zawsze człowiekiem.
- Czy ten chleb smakuje tak samo, jak inny chleb pieczony przez Polaka? - zapytał Salam, który na co dzień pracuje jako lekarz. "Tak", odpowiedziała bez wahania starsza kobieta i dodała:
Historia Polski to też historia uchodźstwa. Od lat Polacy wyjeżdżali za chlebem.
- przypomina i podkreśla:
I niech się pan tu dobrze czuje! Polacy nie są źli!
Pełen emocji filmik podsumowuje zdanie: Wierzymy, że nienawiść nie jest i nie będzie naszym chlebem powszednim.
Więcej o bohaterach akcji i ich historiach dowiecie się na stronie internetowej naszchlebpowszedni.pl. Znajdują się tu również informacje o innych miejscach, gdzie przeprowadzona zostanie akcja pieczenia chleba.
Nagranie Nasz Chleb Powszedni podbija media społecznościowe. Od wczoraj na Facebooku, ma ponad pół miliona wyświetleń, prawie dziesięć tys. reakcji i kilkanaście tys. ponownych udostępnień.
Jak wam się podoba nagranie Nasz Chleb Powszedni? Czy tego typu kampanie społeczne są ważne i potrzebne? Czekamy na wasze opinie w komentarzach.
To cię zainteresuje:
Sprawdź się w QUIZIE: Myślisz, że o porach roku wiesz wszystko? Tak ci się tylko wydaje. Już 3. pytanie jest wyzwaniem. Wasza średnia 7/10