Pies uciążliwie szczeka - na domofon, telefon, w nocy? Behawiorystka daje konkretne rady, jak go tego oduczyć

"Dzwoni domofon, pies zagłusza wszystko". "Szczekanie psa budzi mnie w nocy". "Czy jest sposób, żeby on szczekał ciszej?". To zmory wielu właścicieli psów. Pytamy ekspertkę, jak się uporać z uciążliwym psim szczekaniem.

Szczekanie jest dla psa podstawową formą komunikacji ze światem. W ten sposób nasz czworonóg wyraża emocje, pokazuje swój nastrój, komunikuje obawy i pragnienia. Co więcej, to właśnie dzięki szczekaniu pies zyskał sobie przychylność i popularność u człowieka - szczekaniem ochraniał zagrody, odstraszał inne zwierzęta, ostrzegał przed niebezpieczeństwem i pomagał w pracy. W zamian otrzymywał od człowieka pożywienie i schronienie.

Z tej perspektywy oduczanie psa szczekania jest nie tylko nieefektywne, ale i bezsensowne. Jednak oduczenie psa UCIĄŻLIWEGO szczekania jest możliwe. Wymaga tylko znajomości psychiki psa i konsekwencji.

Behawiorystka i trenerka szkoły "Wspaniały pies" - Barbara Sikorska (koniecznie odwiedźcie jej profil na Facebooku) daje konkretne porady, jak poradzić sobie ze szczekaniem na domofon, na dzwonek telefonu, czy uciążliwe szczekanie w nocy. 

Powodzenia!