Naukowcy zbadali, które ruchy w tańcu są najbardziej seksowne. Nagrali wideo z idealną sekwencją taneczną

Naukowcy postanowili przebadać ruchy kobiet. Okazuje się, że najbardziej przyciągający uwagę wcale nie jest twerking. Jeśli masz poczucie rytmu i chcesz oczarować wybranka, kurs tańca nie będzie ci potrzebny.

Choć na imprezę idziesz zwykle po to, by dobrze się bawić, a nie wygrać niepisany konkurs tańca, wiedza o tym, które taneczne ruchy są szczególnie atrakcyjne, na pewno ci nie zaszkodzi. Naukowcy z Uniwersytetu w Northumbrii (Anglia) postanowili zbadać, jaki sposób poruszania ciałem u kobiet podczas tańca jest najbardziej seksowny.

Taniec skatalogowany

Wyniki badań Nicka Neavego i Hannah Darwin oraz reszty zespołu psychologów zostały opublikowane w magazynie naukowym Scientific Reports. Naukowcy poprosili 39 studentek o tańczenie do utworów Robbiego Williamsa, brytyjskiego piosenkarza pop.

Podczas tańca ruchy dziewczyn były przechwytywane przy pomocy technologii motion capture i przenoszone do programu 3D. Naukowcy stworzyli trójwymiarowe modele, które dokładnie odtwarzały każdy kolejny ruch studentek.

Następnie tańczące awatary zostały poddane ocenie kobiet i heteroseksualnych mężczyzn. Naukowcy nie pokazywali im jednak całych tanecznych sekwencji, lecz pojedyncze ruchy. Kobiety i mężczyźni mieli ocenić, które z nich są najlepsze i najbardziej seksowne.

Najlepszy taniec

Na końcu badacze połączyli je w krótką sekwencję. Oto przykład najbardziej seksownego tańca:

 

To przykład najmniej atrakcyjnego tańca:

 

Osobom, które wzięły udział w badaniach najbardziej podobały się ruchy angażujące biodra, asymetryczne ruchy nóg oraz umiarkowane asymetryczne ruchy ramion. Według naukowców taką sekwencją taneczną kobieta nieświadomie przekazuje informację o tym, że jest zdrowa i płodna. Zdolność do asymetrycznego tańca świadczy z kolei o dobrej motoryce ciała (jego sprawności fizycznej, koordynacji).

Jeden z autorów badania, Nick Neavy, tłumaczy:

Na taniec duży wpływ ma kultura, więc mogą być jakieś różnice kulturowe, jeśli chodzi o konkretne ruchy czy gesty. Jednakże ludzie raczej są zgodni w ocenach, kto jest dobrym tancerzem, a kto nie. Podstawowym założeniem ruchów tanecznych jest przekazanie szczerej informacji o możliwościach reprodukcyjnych tancerki.

Ci sami naukowcy przebadali wcześniej taniec męski. Ten jest uważany za najbardziej atrakcyjny wtedy, gdy panowie poruszają szyją i torsem. Ważne jest pamiętanie o różnicowaniu swoich ruchów – nie powinny być one wciąż takie same. Grupa badanych osób wskazała, że atrakcyjny jest również… ruch prawego kolana (na lewe badane kobiety nie zwracały uwagi). Według naukowców taką sekwencją taneczną mężczyzna pokazuje, że jest zdrowy, a także posiada dobry materiał genetyczny.

To też może cię zainteresować:

Samba: Taniec zmysłów

80-latka właśnie zdała... egzamin baletowy w akademii tańca w Londynie. "Rozważam jeszcze następny"

Więcej o: