„Powinnaś powiększyć usta”, „Odchudź nogi”, „Masz za małe oczy” - niektórzy komentujący w mediach społecznościkowych nie znają litości. Ich wpisy często nie mają w sobie nic ze zdrowej krytyki – są absurdalnymi „hejtami”, które mogą znacząco obniżać poczucie własnej wartości, a nawet wpędzić bardziej wrażliwych w choroby psychiczne czy zaburzenia odżywiania.
Pracownicy organizacji non-profit Cybersmile wraz ze znaną "Instagramerką" Chessie King pokazali co myślą o internetowych „hejterach”. W kwietniu Chessie udostępniła na swoim instagramowym koncie kilka zdjęć i pozwoliła ludziom na komentowanie ich.
Kiedy zebrała odpowiedni materiał, wraz z organizacją Cybersmile oraz grafikami z agencji adam&eveDDB przygotowała materiał wideo, który pokazuje, jak wyglądałaby, gdyby wprowadziła w życie „rady” z obraźliwych i negatywnych komentarzy pod swoimi zdjęciami.
Na początku nagrania widać Chessie w różnych ujęciach. Dziewczyna ma atrakcyjne, kobiece ciało, ładną twarz. Kolejno przy jej zdjęciach pojawiają się komentarze od krytykujących jej wygląd ludzi: „Dziewczyny nie powinny podnosić ciężarków, twoje ramiona są stanowczo zbyt rozbudowane”, „Ona jest taka gruba”, „Masz za duże nogi”.
Ludziom nie podobały się również brwi dziewczyny, a także jej uśmiech – uznali bowiem, że ma zbyt wąskie usta. Graficy zmieniali ciało dziewczyny zgodnie z każdym komentarzem. Efekt końcowy jest przerażający – w zasadzie każdy element ciała został cyfrowo „poprawiony”. Ciało stało się nieproporcjonalne, a twarz wygląda jak efekt nieudanej operacji plastycznej.
Filmik po kilku dniach wyświetlono ponad 110 tysięcy razy. Nagranie zebrało też sporo pozytywnych komentarzy:
Mocne przesłanie!
Naprawdę świetny i kontrowersyjny temat.
Myślę, że to, co zrobiłaś, jest bardzo odważne, a prawdziwa ty… to po prostu cudo!
Chessie ma nadzieję, że kampania pomoże nagłośnić problem internetowego prześladowania. Chce, żeby ludzie "zrozumieli, że obraźliwe komentarze w internecie mogą przyczyniać się do rozwoju chorób psychicznych czy poważnych problemów z postrzeganiem samego siebie". Sama zmaga się z krytyką "hejterów" odkąd zaczęła być aktywna na Instagramie.
Dan Raisbeck, współzałożyciel fundacji Cybersmile:
To, jak wygląda nasze ciało, jest ważną kwestią dla wielu ludzi. Mamy nadzieję, że ta kampania pomoże ludziom zrozumieć, że osądy innych ich nie definiują, a także, że ludzie będą mieli odwagę do tego, żeby celebrować swoją wyjątkowość.
To też może cię zainteresować:
Miała kompleksy przez to, jak wyglądał jej mąż. Mówili jej, że na niego nie zasługuje