Jest pełna zarazków i bardzo brudna. Jak często czyścić klawiaturę? Zaskakująca odpowiedź mikrobiologów

Klawiatura komputerowa to jeden z najbrudniejszych i, co gorsza, pełnych zarazków przedmiotów w domu. Większość osób korzysta z niej codziennie, ale czy z równą regularnością ją czyści? Mikrobiolodzy wyjaśniają, jak często to robić.

Obok gąbek i innych akcesoriów do sprzątania to klawiatura komputerowa i ekran telefonu należą do najbrudniejszych przedmiotów codziennego użytku. Oprócz brudu na ich powierzchni gromadzą się też różnego rodzaju drobnoustroje - w większości twoje własne, ale jeśli ktokolwiek skorzystał z twojego komputera chociaż na moment, "baza wirusów została zaktualizowana". Dosłownie.

Klawiatury komputerowej dotykami dłońmi. Nimi też jemy, wycieramy nos, gładzimy się po włosach i wykonujemy masę innych czynności - wszystko to w trakcie korzystania z komputera. Co to oznacza? Że na klawiszach, oprócz resztek jedzenia, ląduje też martwy naskórek, różnego rodzaju wydzieliny i bytujące na naszym ciele bakterie - również te chorobotwórcze - i wirusy.

Oczywiście ich zróżnicowanie jest większe, jeśli zdarza ci się zabierać swojego laptopa w miejsca publiczne - do pracy, kawiarni czy do środków komunikacji miejskiej. 

2 domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Jak często więc myć klawiaturę, by być pewnym, że nic, co na niej bytuje, nam nie zaszkodzi? Wbrew pozorom wcale nie tak często, jak mogłoby się wydawać, bo raz na 7 dni.

Według większości mikrobiologów cotygodniowe czyszczenie to minimum i to pod warunkiem, że z komputera korzystasz sam i w domu. Specjaliści zachęcają także, by zawsze umyć ręce zanim zasiądziesz przed klawiaturą - dzięki temu nie będziesz przenosić na nią tyle mikrobów i oczywiście ewentualnego brudu.

Powietrze i alkohol

Jak najlepiej poradzić sobie z czyszczeniem klawiatury? Zanim się za to zabierzesz, pamiętaj o wyłączeniu komputera i odłączeniu go od zasilania. Do usunięcia zanieczyszczeń pomiędzy klawiszami najlepiej użyć sprężonego powietrza w puszce. Można je kupić za kilkanaście złotych w każdym supermarkecie. 

Następnie czas na dezynfekcję. Zmieszaj czysty alkohol w równych proporcjach z wodą, namocz tym roztworem szmatkę (najlepiej z mikrofibry) i przetrzyj nią dokładnie całą klawiaturę. Jeśli jest naprawdę brudna, do jej "doczyszczenia" możesz użyć patyczków kosmetycznych namoczonych w alkoholu. 

Przy okazji pamiętaj też o ekranie swojego telefonu - dezynfekcja alkoholem bardzo mu się przyda. Według mikrobiologa z New York University School of Medicine, Philipa Tierno, najlepiej robić to codziennie - na przykład wieczorem, by usunąć z niego wszystko, co nagromadziło się na nim w ciągu dnia. 

Zobacz też:

Więcej o: