Krem pod oczy - niepotrzebny wydatek czy ważny krok w pielęgnacji? Wyjaśnia dermatolog

Zastanawiasz się, dlaczego pod oczy nie możesz używać kremu do twarzy? Dermatolog przekonuje, że te dwa kosmetyki bardzo się różnią i podaje listę składników zawartych w kremie pod oczy, dzięki którym skóra nabierze blasku.

Doktor Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatologii i wenerologii oraz założyciel Kliniki Pawlikowski w Łodzi, przypomina, że skóra pod oczami bardzo różni się od tej znajdującej się na pozostałych częściach twarzy. Przede wszystkim jest od niej cieńsza – jej grubość to zaledwie 0,5 milimetra.

Ma też mniej włókien kolagenowych i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność oraz młody wygląd skóry. To sprawia, że skóra pod oczami jest delikatniejsza i słabiej „broni się” przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. „Stąd konieczność bardziej wyszukanej pielęgnacji okolicy oka niż innych części twarzy”, tłumaczy dermatolog.

Obserwuj... rodziców

Kremy do twarzy nie dość, że nie spełnią wymagań skóry pod oczami, to dodatkowo mogą ją podrażniać. Doktor Pawlikowski przekonuje:

Krem pod oczy musi mieć lekką konsystencję i przede wszystkim nie może zawierać substancji drażniących o charakterze pilingującym. Krem pod oczy ma za zadanie zwiększenie napięcia skóry i jej maksymalne nawilżenie. Nie może obkurczać porów skóry, co często robi krem do twarzy.

Czy istnieje granica wiekowa, kiedy trzeba zacząć używanie kosmetyku do okolic oczu? Lekarz zaleca elastyczność, uważne obserwowanie swojej skóry, a także skóry swoich... bliskich:

Zawsze tłumaczę pacjentkom, że nie ma wieku na rozpoczęcie stosowania kosmetyków do tej okolicy. Jeśli któreś z rodziców miało problem ze skórą w tej okolicy, to należy profilaktycznie stosować krem pod oczy nawet od 20. roku życia. Oczywiście jego skład będzie odmienny od tego dla osób w wieku dojrzałym.

Dużo kosmetyków do codziennej pielęgnacji znajdziesz na Avanti24.pl!

Pielęgnacyjna ściągawka

Według dermatologa nie istnieje jeden uniwersalny i najlepszy krem pod oczy. Można jednak wymienić składniki, które powinny znaleźć się w dobrym kosmetyku do tych okolic. Poniżej zamieszczamy listę składników wartych uwagi. Przygotował ją specjalnie dla nas doktor Pawlikowski.

Jak z niej korzystać? Przede wszystkim pamiętajcie, że nie wszystkie z wymienionych składników muszą być jednocześnie obecne w składzie kremu. Przeczytajcie uważnie opisy i wybierzcie te, które najlepiej będą odpowiadać potrzebom waszej skóry oraz dzięki którym osiągniecie wymarzone efekty.

Lista składników, które powinny znaleźć się w dobrym kremie pod oczy według doktora Bartosza Pawlikowskiego:

  • Skwalen - jest popularnym składnikiem wielu kremów pod oczy i środków nawilżających, ponieważ okazało się, że jest całkiem skuteczny w procesach naprawy komórek i zapobieganiu plam starczych. Pochodzi z wątroby rekina, jednak można go też znaleźć w źródłach roślinnych. Skwalen jest bardzo skuteczny i łatwo wchłaniany przez skórę. Niektóre badania wykazały, że może on przeciwdziałać wpływowi ciężkich substancji chemicznych, które przenikają przez skórę w ciągu dnia. Oznacza to, że nie tylko utrzymuje wilgotność skóry, ale także pomaga w odmładzaniu skóry.
  • Argireline - jest to jeden z najlepszych składników pod oczy, który zapewnia ten sam efekt, co botox. Składnik ten może być szczególnie interesujący dla tych, którzy szukają rozwiązań przeciwzmarszczkowych, ale nie akceptują stosowania wypełniaczy i innych inwazyjnych procedur.
  • Olito-peptyd palmitoilowy - jest ważnym składnikiem, którego należy szukać w kremach pod oczy ze względu na jego funkcje odbudowujące. Wraz ze starzeniem się skóry, traci ona elastyczność, a proces naprawy komórek ulega spowolnieniu. Oligopeptyd palmitoilowy ułatwia produkcję elastyny i kolagenu, które odgrywają ważną rolę w zachowaniu zmarszczek.
  • Komórki macierzyste - są powszechnie znane jako jedna z najskuteczniejszych metod odmładzania i odnowy skóry. Serum z komórek macierzystych skóry pomoże uaktywnić nieaktywne komórki w skórze i tym samym pomoże wydobyć jej naturalne piękno. Surowce z komórek macierzystych skóry są dość drogie, jednak z uwagi na to, że produkt ten okazał się skuteczny, warto wydać kilka dodatkowych złotych. 
  • Arnica - to jeden z najbardziej ulubionych składników w zabiegach na skórę, które warto mieć w domowej apteczce. Arnika jest zwykle nakładana na skórę w celu złagodzenia napięcia mięśni, zmniejszenia obrzęku i leczenia siniaków. Arnika w kremie do oczu ma za zadanie redukować opuchnięcie powiek. Obrzęk ten jest zwykle spowodowany przemęczeniem wzroku i brakiem snu. Problemy z obrzękiem można rozwiązać poprzez uzyskanie wystarczającej ilości odpoczynku, ale zastosowanie kremu do oczu, który zawiera arnikę przyspieszy proces gojenia.
  • Witamina K - uszczelnia naczynka krwionośne i zapobiega ich pękaniu, wpływa też na poprawę przepływu krwi, co zmniejsza istniejące worki pod oczami lub zapobiega ich powstawaniu.
  • Dipeptyd Diaminobutyrorl Dioctan benzyloamidu - to syntetyczny składnik powszechnie stosowany w kremach do pielęgnacji skóry ze względu na jego właściwości przeciwstarzeniowe. Wiadomo, że zapobiega powstawaniu zmarszczek. Oznacza to, że kremy do oczu, które zawierają ten składnik, najlepiej jest stosować wcześnie jako środek zapobiegawczy.

To też może cię zainteresować:

Krem pod oczy: jak wybrać i jak używać?

Krem pod oczy nie działa?! Powiem ci dlaczego

Więcej o: