Zasłabła i dostała halucynacji. "Widziałam zmarłych bliskich". Wszystko przez to, że zapomniała wyjąć tampon

Aimee mogła stracić życie przez to, że zapomniała o wymienieniu tamponu. Jej stan był na tyle krytyczny, że nie mogła oddychać bez pomocy respiratora.

Pierwszą oznaką, że coś złego dzieje się ze zdrowiem Aimee Haller Follis z Pennsylvanii, było niespodziewane omdlenie tuż po przeprowadzce do nowego domu. Kobieta tłumaczyła zasłabnięcie zmęczeniem spowodowanym pakowaniem rodziny i urządzaniem się w nowym miejscu.

Problemy ze zdrowiem Aimee nie skończyły się jednak na utracie przytomności. Młoda mama czuła się coraz gorzej. Wystąpiły u niej dolegliwości podobne do tych, jakie pojawiają się podczas grypy – bóle mięśni, gorączka, osłabienie oraz odwodnienie.

To nie grypa

Po tych objawach przyszły kolejne – tym razem poważniejsze. Młoda mama przez dwa dni wymiotowała i miała problem z przyjmowaniem pokarmów. Rodzina Follisów była przerażona stanem pani domu. Aimee trafiła do szpitala.

Na oddziale zaczęły dziać się rzeczy, które przestraszyły męża pani Follis. Młoda mama twierdziła bowiem, że widzi swoich nieżyjących od dawna krewnych - mamę, ojca, dziadków ojca, wujka oraz kuzyna, który popełnił samobójstwo.

- Nikt do mnie nic nie mówił, ale wszyscy się uśmiechali. Za nimi widziałam białe światło. Byli wszyscy razem. To było krzepiące doświadczenie Byłam szczęśliwa, że mogę ich zobaczyć [...], ale nie chciałam iść tam, gdzie oni – wspomina młoda mama.

Jak się okazało, halucynacje oraz wcześniejsze objawy były spowodowane przez TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego, który wywołał przetrzymany w organizmie tampon.

Poważne przeoczenie

Aimee zawsze pilnowała, żeby nie nosić jednego tamponu dłużej niż osiem godzin. Jednak przez stres spowodowany przeprowadzką z dwójką małych dzieci, z których żadne nie skończyło jeszcze czterech lat, zapomniała o wymianie tamponu. To przeoczenie mogło kosztować ją życie.

Aimee trafiła na oddział intensywnej terapii, gdzie podano jej leki na obniżenie ciśnienia krwi i podłączono ją do respiratora, ponieważ kobieta była niezdolna do samodzielnego oddychania. Lekarze poinformowali rodzinę młodej mamy o jej krytycznym stanie. Bliscy przyznali, że w myślach zaczęli żegnać się z Aimee.

Kobieta przez sześć dni przebywała w szpitalu. Dzięki wysiłkom lekarzy jej stan zaczął się poprawiać. Teraz mama dwójki dzieci jest już zdrowa, choć uważa, że TSS osłabił jej organizm. Jakiś czas po pobycie w szpitalu, pani Follis zaszła bowiem w drugą ciążę, którą utraciła po 10 tygodniach. Choć lekarze tego nie potwierdzili, według Amiee poronienie miało związek z zespołem wstrząsu toksycznego.

TSS

Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) jest powodowany przez gronkowca, który wytwarza toksynę TSST-1 atakującą organizm. Zespół ten pojawia się najczęściej u kobiet w nieprawidłowy sposób stosujących tampony.

Krew, która gromadzi się w tamponie jest pożywką dla bakterii produkujących szkodliwe dla organizmu toksyny. Ryzyko wstrząsu przez niewłaściwe używanie tamponów jest tym większe, że podczas okresu odporność kobiet nieznacznie spada. Organizm nie radzi sobie więc z walką z toksynami oraz bakteriami.

Jeśli więc podczas okresu stosujesz tampony, koniecznie wymieniaj je co 4 (maksymalnie, co 8) godzin. Pamiętaj, że tampon nie powinien znajdować się w pochwie dłużej niż 8 godzin! Dbaj też o odpowiednią higienę – jeśli krwawienie jest obfite, wymieniaj tampony częściej (np. co 3 godziny). Przed i po założeniu tamponu zawsze myj ręce.

Objawy TSS są na początku podobne do przeziębienia. Niepokój powinny wzbudzić:

  • wysoka gorączka (powyżej 38,8 stopni Celsjusza)
  • bóle mięśniowe
  • spadek ciśnienia krwi
  • osłabienie lub omdlenia
  • zawroty głowy i dezorientacja
  • wymioty
  • biegunka
  • wysypka (podobna do oparzenia słonecznego)

Jeśli rozpozna się u siebie te objawy, należy niezwłocznie udać się do szpitala. TSS można bowiem wyleczyć wyłącznie w profesjonalnych warunkach. Zespołu nie należy bagatelizować, ponieważ może on skończyć się śmiercią.

To też może cię zainteresować:

Reklama podpasek, w której zamiast niebieskiego płynu pokazano czerwony. "Ludzie przed TV jedzą, no i nagle krew" [WIDEO]

Cały dzień podczas okresu w samych majtkach. Jak to możliwe?

Więcej o: