Adidas sprzedaje ubrania z sierpem i młotem. Ludzie wściekli. "Co dalej - swastyka na koszulce?"

Ubrania z symbolami Związku Radzieckiego, które adidas wypuścił m. in. na polski i litewski rynek, wywołały spory niesmak. W sprawie kolekcji wypowiedziało się między innymi litewskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się w Rosji, skłoniły markę adidas do, delikatnie mówiąc, niefortunnego uczczenia tej okazji. Firma wypuściła minikolekcję ubrań dla kobiet i mężczyzn w czerwonym kolorze z wielkim napisem "USSR" oraz naszytym symbolem sierpa i młota.

Jak tłumaczy marka, celem było nawiązanie do oryginalnych strojów sportowych reprezentacji (wtedy jeszcze) ZSRR na mundialu, który odbył się w 1990 roku we Włoszech.

Tymczasem "radzieckie" sukienki i koszulki trafiły między innymi do sprzedaży w Polsce i na Litwie. Wygląda jednak na to, że krytyczne głosy płynące z całego świata sprawiły, że niemal cała kolekcja zniknęła z polskiego sklepu. Obecnie dostępne są tylko krótkie spodenki, getry albo buty w "klimacie ZSRR".

"Hej, gdzie wasza kolekcja «Trzecia Rzesza»?"

Swoje oburzenie pomysłem adidasa wyraziło między innymi litewskie ministerstwo spraw zagranicznych. Na oficjalnym Twitterze resortu pojawił się krótki i pełen oburzenia wpis:

Mamy już kompletnie dosyć tej "imperialnej nostalgii" - a ta ciągle się zdarza. Co dość niespodziewane, ze strony słynnego adidasa 

Ubrania z sierpem i młotem oraz napisem 'USSR' marki adidas wywołały spore poruszenieUbrania z sierpem i młotem oraz napisem 'USSR' marki adidas wywołały spore poruszenie Fot. Materiały promocyjne marki adidas

Niektórzy są mniej wyrozumiali. W komentarzach można znaleźć sporo gorzkich słów: "Hej, gdzie wasza kolekcja «Trzecia Rzesza»?", "Miło, że okazujecie szacunek mordercom" i "Co dalej - swastyka na koszulce?".

To bardzo niestosowne i niewyobrażalnie pozbawione szacunku w stosunku do osób, które ucierpiały przez sowiecki reżim. Jeśli adidas zamierza dalej podążać tą drogą, niedługo spodziewam się zobaczyć linię "Nazistowskie Niemcy" i "Włoscy Faszyści". 

Niektórzy nawet pokusili się o własne przeróbki.

Orzeł bez korony

To nie pierwszy raz, kiedy marka naraziła się na krytykę. W 2012 roku, z okazji Mistrzostw Europy, Adidas wypuścił koszulki z nieaktualną wersją polskiego godła - orłem bez korony. 

Ówczesny przedstawciel Adidas Poland, Łukasza Palczak, tłumaczył:

Piłkarska reprezentacja Polski swoje największe triumfy świętowała w strojach Adidas. Mając to w pamięci Adidas stworzył specjalną, limitowaną kolekcję inspirowaną strojami, w jakich zespół Kazimierza Górskiego zdobył trzecie miejsce podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku. W całej kolekcji zachowano charakterystyczny krój, fakturę i większość detali - w tym stare godło.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Na koszulkach Adidasa orzełek bez korony. Dlaczego?

Zobacz też:

Więcej o: