H&M, Zara i inne sieciówki wycofują ze sprzedaży ubrania z naturalnego materiału. Wszystko przez jedno wideo

H&M, Zara, Gap i kilka innych marek zdecydowało, że nie będą więcej produkować i sprzedawać ubrań oraz dodatków z moheru. Decyzja zapadła po ujawnieniu przez PETA, że przy pozyskiwaniu tego rodzaju wełny cierpią zwierzęta.

H&M, Zara, Gap, Topshop, Old Navy i Banana Republic to marki, które podjęły decyzję o tym, że nie będą już oferować w swoich sklepach żadnych ubrań ani dodatków (również do domu) z moheru.

To rodzaj wełny, z którego robi się swetry, płaszcze, szaliki, czapki i rękawiczki, a także koce, poduszki i inne akcesoria. Pozyskuje się ją z kóz angorskich. Głównie z tych hodowanych w RPA - stąd pochodzi ponad połowa światowej produkcji moheru.

Trzy kobiety, które na co dzień ubierają się na czarno i ich kolorowe metamorfozy [KOLOROWA REWOLUCJA]

Po nowej publikacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) hodowcy kóz angorskich muszą się jednak liczyć z tym, że stracą kilku potężnych klientów. Organizacja walcząca o prawa zwierząt ujawniła, że na 12 kozich farmach w RPA dochodzi do aktów przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt.

Bicie, rany i zabijanie

Na opublikowanym przez PETA wideo można m.in. zobaczyć, że pracownicy traktują zwierzęta jak przedmioty, używają w stosunku do nich dużo siły, golą je na tyle nieostrożnie i szybko, że często je ranią, a nawet zabijają przytomne kozy, podrzynając im gardła.

To sprawiło, że kilka znanych marek odzieżowych natychmiast wydało oświadczenia, w których informuje o rezygnacji ze sprzedawania ubrań i dodatków wykonanych z tego rodzaju wełny.

"To kwestia najwyższej wagi"

- Dla nas to kwestia najwyższej wagi, by zwierzęta były traktowane odpowiednio. W związku z tym zadecydowaliśmy o tym, że całkowicie i nieodwołalnie rezygnujemy z moheru - można przeczytać w oświadczeniu H&M. Szwedzka sieciówka zapowiada, że moherowe produkty ostatecznie wycofa ze swoich wszystkich sklepów do 2020 roku.

Taką samą decyzję podjął Gap, do którego należą takie marki jak Athleta, Banana Republic i Old Navy. Również Inditex, właściciel m.in. Zary, wydał w tej sprawie podobne oświadczenie. Moherowe produkty od przyszłego roku przestanie też sprzedawać Topshop.

The South African Mohair Growers' Association, czyli organizacja opiekująca się hodowcami kóz angorskich w RPA nie skomentowała jeszcze decyzji żadnej z sieciówek.

Źródło: CNN Money.

Zobacz też:

Więcej o: