Uczniowie z liceum w Sopocie walczą o życie nauczycielki. Nagrali wideo: Pomóżcie. Wystarczy 5 minut

Byli uczniowie z II Liceum im. Bolesława Chrobrego w Sopocie chcą pomóc swojej nauczycielce, która zachorowała na raka. Wspólnie nagrali filmik, w którym proszą o rejestrację w banku dawców szpiku. "Wystarczy 5 minut" - apelują.

"Lidia Dysarz, wieloletnia, wspaniała nauczycielka II LO, jest chora. Bardzo ciężko. Piękny człowiek, który zawsze pomagał innym, teraz sam potrzebuje pomocy." - piszą w swoim apelu uczniowie sopockiej placówki. 

Kobieta jest chora na raka krwi (nowotwór układu krwionośnego), czyli białaczkę. By ją uratować, potrzebny jest odpowiedni dawca szpiku kostnego, a dokładniej krwiotwórczych komórek macierzystych, które się w nim znajdują.

"Być może, namawiając innych, ratujesz życie sobie samemu z przyszłości"

Wychowankowie pani Lidii (w wideo wystąpili absolwenci, których była wychowawczynią) postanowili pomóc w jego poszukiwaniach. Żeby nagłośnić sprawę, nagrali filmik, którym chcą zachęcić do rejestracji w bazie Fundacji DKMS

Dla nas najważniejsza jest w tej chwili Lidia Dysarz, ale najbardziej niesamowite jest to, że każdy, kto pomoże dziś Jej, de facto może pomóc każdej, choć nie wiadomo której osobie - być może będzie to członek rodziny, może przyjaciel, a może zupełnie obcy człowiek, któremu uratujemy życie. Być może, namawiając innych, ratujesz życie sobie samemu z przyszłości.

By ułatwić chętnym to zadanie, 16 i 17 czerwca planują "wielką akcję zbierania próbek" - dokładna lokalizacja zostanie podana w późniejszym czasie. Tych, którym do Trójmiasta nie po drodze, uczniowie pani Lidii zachęcają do rejestracji przez stronę fundacji, która objęła całą akcję swoim patronatem.

Na filmiku jeden z absolwentów mówi, że "wystarczy 5 minut". Rejestracja na portalu DKMS rzeczywiście trwa chwilę - wystarczy podać podstawowe dane, które pozwoli stwierdzić, czy kwalifikujemy się do oddania szpiku (trzeba ważyć co najmniej 50 kg i mieć od 18 do 55 lat). 

Następnie należy zamówić przesyłkę z zestawem do pobierania wymazu z ust (składa się z zabezpieczonego folią pałeczek przypominających patyczki kosmetyczne), wypełnić dołączony formularz i odesłać wszystko pod wskazany adres. Jeśli nasza próbka zostanie zaakceptowana, dostaniemy kartę dawcy.

Cała procedura jest bezpłatna, ale można przy okazji przekazać darowiznę na działalność DKMS

Zobacz też:

Więcej o: