Boże Ciało 2018: kiedy wypada, co to za święto i długi weekend na Boże Ciało

Boże Ciało 2018 wypada 31 maja, standardowo w czwartek. Biorąc jeden dzień wolnego przedłużymy weekend - Boże Ciało 2018 wypada tuż przed Dniem Dziecka, możemy więc wykorzystać ten dzień na wspólną zabawę

Boże Ciało 2018: kiedy

Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest to święto ruchome, wypada 60 dni po Wielkanocy. W zależności od tego, kiedy w danym roku obchodzona jest Wielkanoc, Boże Ciało może wypaść między 21 maja a 24 czerwca.

Boże Ciało 2018 wypada w czwartek 31 maja.

Boże Ciało to dzień wolny od pracy

W czwartek, w który wypada Boże Ciało nie idziemy do pracy. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Reguluje to ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Boże Ciało: co to jest za święto

Boże Ciało, a właściwie - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - to jedno ze świąt nakazanych w Kościele katolickim. Liturgia odbywa się ku czci najświętszego sakramentu, a elementem charakterystycznym są procesje eucharystyczne.

W 1317 roku do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa wprowadził papież Jan XXII, a w 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa. Papież Paweł VI połączył oba święta w 1969 roku.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Tak. Jest to święto nakazane, czyli takie, w którym wierni są zobowiązani do tego, aby wziąć udział we mszy świętej.

Procesje w Boże Ciało

W parafiach odbywają się procesje eucharystyczne z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach przy których czytane są fragmenty Ewangelii.

W procesji biorą udział także bielanki i ministranci oraz - zwyczajowo - dzieci, które w danym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.

Boże Ciało: pogoda

Przed nami wiosenna pogoda - ciepło, ale z deszczem w tle. Prognoza jest optymistyczna, słupki pokażą ponad 25 stopni Celsjusza (najchłodniej ma być w województwie dolnośląskim), pogoda na Boże Ciało może jednak wymagać zabrania na procesję parasola. Opady zapowiadane są właściwie na terenie całego kraju. Więcej na ten temat: Pogoda w Boże Ciało i długi weekend. Zapowiada się ciepło i słonecznie, ale pojawią się burze

Zielone Świątki a Boże Ciało

Zielone Świątki to potoczna nazwa Zesłania Ducha Świętego - święto to przypada 49 dni po Wielkanocy, a więc przed Bożym Ciałem.

Długi weekend

Boże Ciało 2018 wypada w czwartek, zatem jeśli weźmiemy jeden dzień wolnego (w piątek, 1 czerwca) będziemy mieć cztery dni wolnego. Możemy jeszcze bardziej przedłużyć długi weekend i wziąć wolne w środę 30 czerwca lub w poniedziałek, 4 czerwca. Ale wystarczy już jeden dzień urlopu wypoczynkowego, by tydzień pracy trwał trzy, a nie pięć dni.

Boże Ciało: wolne, które warto wykorzystać

Wzięcie wolnego 1 czerwca ma wiele, nawet, jeśli nie planujesz spektakularnych atrakcji. Możesz wyjechać, możesz... nic nie robić. Wstanie bez budzika dla wielu jest wystarczającą korzyścią. 1 czerwca to Dzień Dziecka, wspólne spędzenie czasu jest największym prezentem. W takie "okienka" w żłobkach i przedszkolach jest mniej dzieci, grupy są łączone. Jeśli masz możliwość, zrób wolne także i dziecku, zróbcie coś razem. Może urządzicie sobie piknik? Albo zrobicie coś, co planujecie od dawna, ale ciągle brakuje wam czasu?

Co z popularnymi atrakcjami? Trzeba założyć dwa rozwiązania - albo będzie pusto, bo większość zdecydowała się wyjechać, albo... kolejki będą większe niż w weekend, bo wszyscy pomyślą, że na pewno wszyscy wyjechali.

Są i tacy, którzy wolą piątek spędzić w biurze - lepiej im się pracuje, gdy w firmie są pustki.

Niedziele handlowe w czerwcu

Chociaż w czwartek sklepy będą zamknięte (poza tymi, w których za kasą staną właściciele), nie powinniśmy robić wielkich zakupów - w piątek wszystko wróci już do normy. Poza tym przed nami weekend z niedzielą handlową.

Zakaz handlu 2018: w te dni nie zrobimy zakupówZakaz handlu 2018: w te dni nie zrobimy zakupów Grafika AG

Kiedy dni wolne od pracy?

W tym roku nie pójdziemy do pracy także:

  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny) - wypada w środę
  • 1 listopada (Uroczystość Wszystkich Świętych) - wypada w czwartek
  • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości) - w tym roku wypada w niedzielę, czyli dzień który i tak jest wolny od pracy
  • 25 i 26 grudnia (pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia) - wypadają w czwartek i w piątek

Kiedy wziąć wolne? Warto wniosek urlopowy wypisać na 2 listopada (piątek). Wiele osób decyduje się wykorzystać wolne między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem, czyli wykorzystuje wolne 24, 27, 28 i 31 grudnia.

To także może cię zainteresować:

"W życiu kobiety na nic nie jest za późno". O mamie Kamy, która po 40-tce została łyżwiarką figurową

Więcej o: