Dla 129-latki długowieczność to przekleństwo i "kara od Boga". "Nie przeżyłam ani jednego radosnego dnia"

Czeczenka Koku Istambulova jest prawdopodobnie najstarszą osobą na świecie. Staruszka twierdzi, że ma 129 lat, ale długi żywot przysparza jej samych nieszczęść.

Staruszka twierdzi, że urodziła się w lipcu 1889 roku, a to oznaczałoby, że ma aż 129 lat! Niestety, nie istnieją żadne dokumenty, które potwierdziłyby jej słowa, bo zostały zniszczone podczas wojny. Niemniej jednak Koku wzbudza ogromne zainteresowanie, bo każdy chce poznać sekret jej długowieczności. Pytana o przepis na tak długie życie, odpowiada krótko: Nie znam takiego.

Małe dzieci nie odczytują sygnałów wysyłanych przez psy. Behawiorystka wyjaśnia, kiedy i jak głaskać te zwierzęta

Ludzie uprawiają sport, mają specjalne diety, są fit, ale ja nie mam zielonego pojęcia, dlaczego żyję tak długo.

- mówi staruszka i dodaje:

To wola Boga. Ja nic nie zrobiłam.

A dlaczego długowieczność jest dla Koku przekleństwem? Jej odpowiedź jest bardzo gorzka i smutna.

Kara od Boga

129-latka jak sama przyznaje, przez całe swoje długie życie, nie zaznała ani jednego dnia, w którym czułaby się szczęśliwa. Jej życie wypełniały smutne wydarzenia i ciężka, fizyczna praca w ogrodzie.

Nie przeżyłam ani jednego szczęśliwego dnia
Całe życie ciężko harowałam przekopując ogród. Jestem wykończona. Długie życie to dla mnie kara, a nie boski dar.

Skąd ta gorycz? Koku w ciągu swojego długiego życia doświadczyła mnóstwo cierpienia. Staruszka przeżyła rosyjską wojnę domową. Doświadczyła piekła II wojny światowej: na własne oczy widziała, jak niemieckie czołgi i wojsko wkraczają do jej rodzinnej wioski. To nie wszystko.

Przeżyłam też deportację narodu czeczeńskiego i dwie wojny czeczeńskie.

Wojenne zawieruchy i tragiczne koleje losu zabrały Koku wszystkie dzieci. Na szczęście staruszka nie jest zdana wyłącznie na siebie. Zajmują się nią krewni i praprawnukowie. To konieczne nie tylko ze względu na podeszły wiek. Koku straciła wzrok.

Co ciekawe, jej praprawnuczka uważa, że tajemnicą długowieczności praprababki jest jednak jej dieta - oparta wyłącznie na warzywach - i praca fizyczna.

Pomimo swoich lat, oficjalnie Koku Istambulova nie jest najstarszą osobą na świecie. Ten tytuł należy do Japonki Chiyo Mijako, która ma 117 lat.

To cię zainteresuje:

"Unikać mężczyzn i jeść dużo owsianki". 109-letnia Szkotka zdradza sekrety swojej długowieczności

Ma 109 lat i prostą, choć kontrowersyjną receptę na długowieczność. Kluczem jest alkohol

Więcej o: